کیست ستون فقرات چیست ؟

کیست ستون فقرات چیست؟

کیست ستون فقرات چیست؟

کیست ستون فقرات موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

کیست‌های ستون فقرات حفره‌هایی هستند که در این ناحیه ایجاد شده و به وسیله یک لایه غشایی در بر گرفته می‌شوند. کیست ستون فقرات به دلیل انحطاط رفتن ستون فقرات می‌تواند شکل بگیرد. درون این کیست‌ها پر از مایع است که می‌تواند مایع نخاعی، خون و… باشد.

این کیست‌ها برای بدن ضرر ندارند. اما بسته به مکانی که به وجود می‌آیند می‌توانند در عملکرد اعضای دیگر اختلال ایجاد کنند. به طور مثال اگر در اطراف ستون فقرات شکل بگیرند ایجاد درد می‌نمایند.

می‌توانند سبب بروز سندروم فشردگی ریشه شوند. کانال نخاعی دارای ریشه‌های عصبی است. که این کیست‌ها می‌توانند به آن فشار وارد کنند.

دو نوع اصلی کیست ستون فقرات وجود دارد که عبارتند از: کیست تارلوف و کیست سینوویال.

این کیست‌ها در بیشتر مواقع مفصلی بوده که به آنها گانگلیون هم گفته می‌شود.

مقدار فراگیری کیست ستون فقرات

کیست ستون فقرات از تنگی کانال نخاعی و فتق دیسک کمتر اتفاق می‌افتد. و تشخیص آن با تصویر برداری ام آر آی به راحتی صورت می‌پذیرد. این کیست‌ها بیشتر در ستون فقرات کمری دیده می‌شوند. در ۹۰ درصد موارد افرادی که به این مشکل دچار می‌شوند سنین ۵۸ تا ۶۷ سال دارند. فراگیری این بیماری در بانوان بیشتر از آقایان است.

علائم کیست ستون فقرات

این کیست‌ها در مکان‌ها و جهات مختلفی در ستون فقرات دیده می‌شوند. کیست‌های بیرونی در بیشتر موارد علائمی ندارند. و اینگونه موارد با کیست‌های درونی که در کانال نخاع به وجود می‌آیند کاملا متفاوت است. کیست مفصلی در بیشتر موارد نشانه‌هایی شبیه به فتق دیسک دارد.

برخلاف عارضه تنگی نخاع، این افراد از درد بسیار شدید شکایت نمی‌کنند. اما تقریباً در اکثر مواقع دردی در پاها احساس می‌گردد. این نشانه‌ها چه در زمان نشسته و چه در زمان حرکت احساس می‌گردد. در زمان بروز درد از تست نوار عصب و عضله استفاده می‌شود.

دیگر علائم این عارضه می‌تواند بی‌حسی و فلج عضلات باشد بخصوص در مورد کیست‌های قدیمی. این گونه علائم کم کم شروع شده و به طور ناگهانی شدت پیدا می‌کند.

در بسیاری از مواقع می‌توان علائم و نشانه‌های این کیست‌ها را از بین برد. و تنها استفاده از عمل جراحی می‌تواند مؤثر باشد.

تشخیص کیست ستون فقرات

در ابتدا جلسه‌ای مشاوره‌ای روند تشخیص آغاز می‌گردد. در مرحله بعد سوابق بیماری و سلامت فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. و انگیزه و دلیل اصلی مراجعه به پزشک شرح داده می‌شود.

پزشک متخصص برای تشخیص از روش‌های مختلفی استفاده می‌نماید. پزشک معالج ممکن است برای تشخیص این بیماری و ذهنیت بهتر تصویربرداری ام آر آی را  توصیه نماید. در زمان تصویربرداری ام آر آی به وضوح کیست‌ها قابل مشاهده است. این تصویر‌ها به طور مشخص تغییرات به وجود آمده در ستون فقرات را نشان داده و محل دقیق و مقدار گستردگی کیست‌ها را مشخص می‌کند. ممکن است استفاده از ام آر آی برای افرادی مضر باشد. و به جای آن از سی تی اسکن استفاده می‌شود.

چگونگی درمان کیست ستون فقرات
چگونگی درمان کیست ستون فقرات

روش‌های درمان کیست ستون فقرات با توجه به شرایط فردی بیمار می‌تواند متغیر و متفاوت باشد. در جلسه مشاوره‌ای و صحبت با بیمار دو طرف به جمع‌بندی نهایی برای روش درمان نهایی می‌رسند.

اولین سوال از بیمار این است که تمایل دارد علائم درد و آزار دهنده از بین برود یا به طور کلی این مشکل برطرف گردد؟ برای برطرف شدن علائم درد پزشک از داروهای مسکن و ضد التهاب استفاده می‌نماید و همچنین می‌شود از روش‌هایی مانند فیزیوتراپی نیز استفاده نمود.

استفاده از این روش‌ها می‌تواند به طور موقت و چند هفته‌ای درد را کم کند. اما باید مطمئن بود که علت اصلی این دردها از بین نرفته است.

البته در مواردی این کیست‌ها خود به خود از بین می‌روند. که در مواقع نادر اتفاق می‌افتد. این نکته نیز باید توجه داشت که کیست‌های خالی شده ممکن است در آینده از مایع پر شوند. و به حالت قبل بازگردند. و فشاری جدید به محیط اطراف خود وارد کنند.

بنابراین این گونه به نظر می‌رسد که روش قطعی برای از بین بردن کیست‌ها جراحی میکروسکوپی است. در این عمل جراحی شکافی سه سانتیمتری پشت بیمار ایجاد شده و با کمک میکروسکوپ این کیست به طور کامل از محلی که قرار گرفته جدا می‌شود.

کیست‌هایی که به دلیل عفونت به وجود آمده‌اند در بیشتر با مواقع آنتی بیوتیک از بین می‌روند.

نکات تکمیلی

اگر زمانی متوجه شدید که کیست ستون فقرات دارید اصلا جای نگرانی نیست. و گمان مبرید که به بیماری مهلک دچار شده‌اید. تنها در زمانی که کیست‌ها افزایش پیدا کنند موجب بروز درد در بدن می‌شوند و فشار اضافی به سایر نقاط وارد می‌کنند.

کیست‌ها مانند یک زنگ خطر هستند. و باید آنها را جدی گرفت. زمانی که استراحت کردن و حرکت برای شما با درد همراه می‌شود حتما به یک پزشک متخصص ارتوپد، مغز و اعصاب مراجعه کنید. اگر بتوانید این کیست را با جراحی به طور موفقیت ‌آمیز از بدن خارج نمایید دیگر از درد و ناراحتی خبری نخواهد بود. و می‌توانید به زندگی عادی خود ادامه دهید.

در کلینیک روما شما شاهد ارائه خدمات تشخیصی و درمانی با بالا‌ترین کیفیت خواهید بود. با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *