درمان با ورزش های آبی

درمان با ورزش های آبی

درمان با ورزش های آبی

ورزش های آبی برای بیمارانی که مشکلات اسکلتی و بخصوص مفاصل دارند توصیه میگردد. زیرا که در حین انجام آن فشاری بسیار کمتر به مفاصل و قسمت های مختلف وارد می گردد. به جهت شناور بودن وزن در آب، انجام حرکات پر فشار که در حالت طبیعی با سختی توسط بدن انجام می شود، با سهولت بیشتر صورت می پذیرد که این امر برای مفاصل آسیب دیده بسیار می‌تواند مفید باشد.

شرایط انجام ورزش های آبی

 کلیه ورزش های آبی در آب نسبتا گرم باید انجام شود. و بهتر است دما بین ۲۸ تا ۳۰ درجه باشد. البته این دما کمی بالاتر از دمای معمولی استخر های شنای متداول است. به این نکته باید توجه داشت که دمای آب از این حد پایین تر نباشد. و دمای آب بالاتر نیز نرود. کنترل دما در این شیوه از اهمیت برخوردار است .

 انجام ورزش های آبی باید توسط مربی و یک شخص با تجربه کنترل و هدایت گردد. ممکن است درظاهر این ورزش ها ساده و بدون خطر به نظر برسد. اما باید توجه کنید که در صورتی اثربخش می تواند باشد که به درستی انجام گردد. پس بهتر است قبل از انجام آن شیوه درست انجام این حرکات را بیاموزید.

 قبل از شروع کردن حرکات اصلی باید بدن خود را گرم کنید. زیرا اینگونه حرکات مانند ورزش در شرایط عادی است. در انتهای این ورزشها باید با انجام حرکات کششی بدن خود را سرد نمایید.

 در زمان انجام این حرکات بهتر است وسیله های کمکی نیز در کنار شما باشد. به عنوان مثال جلیقه های بادی برای شروع کار می‌تواند کمک خوبی باشد. استفاده نمودن از این وسیله ها زمینه را برای انجام صحیح حرکات فراهم می آورد. بعد از مدتی شما مهارت پیدا کرده و میتوانید بدون این وسیله ها به انجام حرکات بپردازید.

 ورزش های آبی برای بهبود آرتروز زانو

 این گونه ورزش ها باید سطح بندی شده باشند. و باید از مرحله ای شروع شود و به مرور شدت پیدا کند. ورزش های آبی باید مرحله به مرحله انجام شود. و با توجه به مقدار آمادگی بدن و نوع آسیب دیدگی نوع ورزش توسط فرد باتجربه تعیین می گردد.

 قبل از مبادرت به انجام و یا شرکت در تمرینات گروهی باید به این مکان سر بزنید و با نحوه حرکات آشنا شده و سطح آمادگی شما بررسی گردد.

 باید این حرکات را به صورت منظم و پشت سر هم پیگیری کنید تا در کنار دیگر روش ها بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. اگر این گونه ورزش ها را به صورت نامنظم و ناپیوسته انجام دهید نتیجه و ثمر خاصی برای شما نخواهد داشت.

چند نمونه از ورزش های آبی جهت زانو به شما معرفی می شود:

ورزش های آبی که برای زانو مفید هستند عبارتند از :

 • قدم برداشتن به سمت جلو به مدت ۵ دقیقه. این تمرین باید سه مرتبه انجام شود.
 • قدم برداشتن به سمت عقب به مدت ۵ دقیقه و تکرار سه باره.
 • قدم برداشتن به پهلو: حالت عمودی  بایستید. و در حالی که پاها کنار هم هستند یک پا را دور نمایید. و آن را کف استخر قرار دهید. پای دیگر را نیز به وسط آورده و در حالت ایستاده قرار بگیرید. تمرین از جهات مختلف ۳ مرتبه و به مدت ۴ الی ۱۵ ثانیه انجام شود.
 • کشش عضله جلوی ران: رو به دیوار استخر ایستاده در حالی که جلوی ران شما با دیوار تماس پیدا کند. بدن خود را صاف نگه دارید. و تا حد امکان زانو را خم و پاشنه را به سمت باسن فشار دهید. این حرکت باید سه مرتبه و هر بار چهار الی ۱۵ ثانیه تکرار گردد.
 • کشش عضلات پشت ران: پاشنه موردنظر روی زمین قرار گرفته در حالیکه از ناحیه مچ پا به پشت هم گردیده است از ناحیه لگن به سمت جلو خم می شوید. سر و تنه را به سمت جلوی روی پاها متمایل می شود و عضلات پشت پای مورد نظر را تحت کشش قرار می دهید. سپس آن را شل کنید. این تمرین را سه مرتبه و هر بار به مدت ۴ الی ۱۵ ثانیه تکرار کنید.
ورزش های آبی برای کمردرد در آب
ورزش های آبی برای کمردرد در آب

ورزش های آبی مناسب برای کمر درد عبارتند از :

 • قدم اول:

در ابتدا به مدت پنج دقیقه به سمت جلو قدم بردارید. و این تمرین را ۳ بار تکرار کنید.

 • قدم دوم:

 به سمت عقب به مدت ۵ دقیقه قدم بزنید. و این تمرین را در سه نوبت انجام دهید.

 • قدم سوم:

پشت به دیوار ایستاده و با دو دست دیواره را بچسبید و بدون جدا شدن کمر از استخر زانوهای خود را ۹۰ درجه خم کنید و چهار تا ۱۵ ثانیه در این حالت بمانید. ۳ بار این حرکت را تکرار کنید.

 • قدم چهارم:

در حالت ایستاده اندازه عرض شانه باز کنید. و در حالتی که دست ها را روی آب به سمت جلو کشیده، بدون حرکت پا و لگن تنه را به سمت راست و چپ بچرخانید و به مدت ۴ الی ۱۵ ثانیه و سه بار این حرکت را انجام دهید.

 • قدم پنجم:

کنار دیوار استخر با فاصله یک دست از دیوار ایستاده و با دست مبتلا لبه استخر را بگیرید و در شرایطی که زانو حالت صاف دارد، لگن خود را به سمت دیوار فشار دهید. و چهار الی ۱۵ ثانیه در این وضعیت بمانید. حرکت را سه بار تکرار کنید.

 • قدم ششم:

مانند حرکت قبل قرار گرفته و لبه استخر را با دو دست بگیرید. و لگن را به سمت جلو هل دهید. و قفسه سینه را بالا بیاورید. مدت زمان مانند حرکات قبل است.

 • قدم هفتم:

پشت به دیوار استخر پای مبتلا را از ران و زانو خم کنید. دست مبتلا را روی زانو قرار داده و با دست دیگر مچ پا را بگیرید. در حالی که ما را به سمت داخل میکشید زانو را به سمت مقابل کشیده تا پشت مفصل ران احساس کشش نمایید. زمان و تکرار مانند موارد پیش.

 • قدم هشتم:

پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده و دست ها در طرفین قرار گیرند. به آرامی تنه را خم می کنید و دست را تا نزدیک زانو پایین می آورید.

این حرکات می‌توانند با توجه به نظر فرد متخصص و شرایط شما پیچیده تر و ادامه دار تر باشد. در زمان حضور در این جلسات حرکت های تکمیلی و متنوع تر به شما توصیه خواهد شد.

 حضور در کلینیک روما برای شما سلامتی را به بهترین شیوه به ارمغان می آورد. خدماتی از جمله سنجش تراکم استخوان، آنالیز بادی کامپوزیشن و … از جمله خدمات این کلینیک میباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *