کاربرد درمانی و زیبایی پی آر پی PRP

کاربرد درمانی و زیبایی پی آر پی PRP

کاربرد درمانی وزیبایی پی آر پی PRP

پوست و مو و کاربرد پی آر پی در درمان مشکلات پوست و مو موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنیم.

استفاده از پی آر پی روشی نوین درعلم پزشکی است. که آثار شگفت انگیز و بسیار خوبی در زمینه کمک به بهبود افراد مختلف با ضایعات جسمی داشته است.

 در این روش از خون فرد تحت درمان استفاده می شود. لذا احتمال پس زدگی وی و عدم سازگاری بدن به کمترین مقدار می رسد. به مقدار مشخص و مطابق با نیاز درمانی از فرد خون گرفته شده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده میشود. این دستگاه به سرعت چرخیده و اجزای تشکیل دهنده خون را از هم جدا می کند. پلاسمای جدا شده جهت تزریق به محل مناسب آماده می شود.

 در مواردی که  قرار است پی آرپی به مناطقی مانند تاندون ها و بافت های داخلی تزریق شود از روش های تصویربرداری مانند سونوگرافی استفاده می شود. این کار فرایندی حدوداً یک ساعته دارد.

 پی آر پی در زیبایی

دانشمندان پس از بررسی های فراوان متوجه شدند که که می توانند از پلاسما درمانی یا همان پی آر پی در زمینه بازسازی ضایعات پوست و مو استفاده کرد. از آن زمان پی آر پی در خدمت زیبایی پوست و مو نیز قرار گرفت. کاربردهای پی آر پی به طور کلی به موارد زیر خلاصه می شود:

 • از بین بردن چین و چروک به دلیل بالا رفتن سن در ناحیه صورت و دست ها.
 • از بین بردن خطوط اخم و خنده.
 • گودی، پف و تیرگی اطراف چشم.
 • از بین بردن جای جوش و زخم هایی مانند آبله و همچنین جای آکنه های غرور جوانی.
 • اسکارهای ناشی از جراحی سوختگی و بریدگی ها که اثرات ناخوشایند آن وجود دارد.
 • درمان مشکلات مفاصل و کمک به ترمیم بافت های آسیب دیده.
 • درمان کردن طاسی در نواحی سر یا ابرو و کاهش دادن مقدار ریزش موی سر.
 • از بین بردن چین و چروک ناشی از بالا رفتن سن.
 • ترمیم زخم های قدیمی مانند آثار سوختگی و بریدگی.
 • سرعت دادن به روند ترمیم زخم های گسترده.

PRP  پی آر پی و رشد موی سر

در ادامه توضیحات مربوط به پوست و مو به موضوع رشد موی سر پرداخته شده است. امروزه پزشکان به جهت کاهش التهاب پوست و متوقف شدن روند ریزش موی سر از پی آر پی استفاده می کنند. تزریق پی آر پی باعث افزایش یافتن ضخامت و تراکم مو های سر می شود. البته روشی صد در صد تایید شده برای درمان قطعی ریزش موی سر ارثی در آقایان نیست.

 به جهت کاشت مو، پی آر پی به صورت اسپری یا تزریق در ناحیه مورد نظر صورت می پذیرد. و فرایند جای گرفتن گرافت ها در پوست سر را باعث شده و با سرعت بیشتر این کار انجام می پذیرد. در این زمان است که زخم های این ناحیه نیز بهتر بهبود می یابند. همچنین استفاده از پی آر پی در زمان کاشت مو سبب می شود که احتمال بروز اسکار تا حد بسیاری کاهش یابد .

اگر بعد از کاشت مو ، رشد موها کم بود می توان برای بهبود رشد آن از پی آر پی استفاده کرد.

نتایج درمانی در پی آر پی PRP

نتایج درمان به این روش در افراد مختلف متفاوت است که به تناسب وضعیت واکنش های سلولی افراد ، می تواند موثر بوده  یا اثر کمی داشته باشد. میزان عملکرد این روش در افراد پیر، افراد دارای بیماری های مزمن، افراد سیگاری، افرادی که تغذیه نامناسب دارند و کسانی که بسیار در معرض نور خورشید قرار می گیرند، از دیگر افراد کمتر است.

 حدود ۶۰ درصد از افراد نتایجی خوب از این روش می گیرند، 30 درصد نتایج متوسط گرفته و ۱۰ درصد از افراد شاهد نتایج ضعیف خواهد بود. خیلی از افراد به یک جلسه درمان نیاز دارند. اما افرادی که سن بالاتری دارند برای اینکه نتایج بهتری بگیرند باید یک الی ۴ تزریق با فاصله چند ماه انجام دهند. 

کیت های درمانی زیبایی پی آر پی در مناطق مختلف

 در ادامه توضیحات پی آر پی و کاربرد آن در درمان پوست و مو به کیت های درمانی زیبایی پی آر پی در مناطق مختلف میپردازیم.

با توجه به وسعت ناحیه مورد نظر از کیت های مختلف با حجم های متفاوت استفاده می گردد.

 هر مقدار که غلظت پلاکت به دست آمده بیشتر شود مقدار مدیاتورهای آزاد شده در بافت مورد نظر و همچنین تحریک برای ساخت و ساز سلولی بیشتر خواهد شد. این مقدار تحریک در پلاکت ۸ برابر غلیظ شده، بیشترین مقدار آن است. به عنوان مثال یک  کیت  ۲۰ سی سی، 2.5 سی سی پلاکت غلیظ شده وجود دارد.

 برای دور چشم، غبغب، ریش آقایان و نواحی کوچک از کیت های 20 سی سی استفاده می شود.

 برای دست ها، گردن، نواحی کوچک از موی سر به کیت های  40 سی سی نیاز است.

 جهت پی آر پی موی سر، گردن، صورت و نواحی مشابه از کیت های ۶۰ سی سی استفاده می گردد.

میزان رضایتمندی از انجام پی آر پی
میزان رضایتمندی از انجام پی آر پی

 طبق تحقیقاتی که در آمریکا و اروپا صورت گرفته است مشخص شده است که حدود ۷۰ درصد از افرادی که از پی آرپی استفاده کرده‌اند رضایت بسیار بالایی از آن داشته اند. از این میان 20 درصد رضایتمندی متوسطی را ابراز کرده‌اند. و تنها ۱۰ درصد از افراد از انجام پی ار پی ناراضی بوده اند. البته می‌تواند مقدار رضایتمندی با تکرار انجام پی آر پی و اضافه شدن مزوتراپی تغییر کند.

مراقبت های پس از پی آر پی PRP

بعد از توضیحاتی که درباره پی آر پی و کاربرد آن در زیبایی  پوست و مو داده شد باید به مراقبت هایی که بعد از تزریق پی آر پی نیاز است نیز دقت شود. مراقبت هایی از جمله:

 • محل تزریق شده تا ۴۸ ساعت  شسته نشود.
 • استفاده از ضد آفتاب و قرار نگرفتن در برابر تابش مستقیم به مدت دو هفته.
 • استفاده از کرم های نگهدارنده مناسب روز و شب.
 • عینک آفتابی در اکثر موارد استفاده شود. 

به این نکته نیز باید توجه کرد که پی آر پی می تواند همراه با دیگر روش های درمانی به کار برده شود. و روند موفقیت را افزایش داده و سبب شود که علاوه بر انجام بهتر و بی خطر، پیشرفت بیشتری را در انجام روش های درمانی و زیباسازی شاهد باشیم.

 با مراجعه به کلینیک روما می توانید زیبایی و سلامت را را به خود هدیه کنید. 

 ما در کنار شما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *