نقش پی آر پی در درمان آسیب تاندونی مزمن

نقش پی آر پی در درمان آسیب تاندونی مزمن

نقش پی آر پی در درمان آسیب تاندونی مزمن

تزریق نمودن پی آر پی یکی از روش های کارآمد و اثربخش برای درمان و یا کم کردن درد و یاری رساندن به بدن به جهت درمان سریعتر آسیب هاست. در این میان از تزریق پی آر پی به منظور آسیب تاندونی مزمن نیز استفاده می شود. در ادامه این مطلب اشاره‌ای مختصر به چگونگی به دست آوردن پی آر پی و استفاده از آن می گردد.

prp یا پلاسمای غنی از پلاکت چیست؟

پلاسمایی که غنی از پلاکت است دارای دو بخش است. قسمت پلاسما که بخش مایع مانند خون می باشد. و پلاکت که شامل سلولهای خونی است که وظیفه بهبودی مناطق آسیب رسیده بدن را بر عهده دارند. پلاکت ها را به عنوان سلول خون و مسئول لخته شدن آن نیز می شناسند. در این سلول ها فاکتورهای رشدی وجود دارد که در ترمیم بافت در محل های آسیب دیده کاربرد داشته و آن را تحریک می کند. در واقع پلاسمای غنی نوعی خون می‌باشد که مقدار پلاکت در آن از حالت نرمال و طبیعی بالاتر است.

مزیت پی آر پی در درمان آسیب تاندونی مزمن 

تزریق پی آر پی  برای درمان آسیب تاندونی دارای مزیت هایی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

 • استفاده از این روش حالت تهاجمی ندارد. در واقع در پی آرپی از خون فرد بیمار گرفته می شود. و فرآوری روی آن انجام می پذیرد.
 • نتیجه انجام تزریق پلاسمای غنی شده یا پی آر پی دراز مدت می باشد. افرادی که یک یا دو جلسه تزریق پی آر پی انجام داده اند، نتایج مثبتی را مشاهده کرده اند. که بیش از یک سال ماندگار بوده است.
 • این روش بی خطر است زیرا از خون شخص بیمار استفاده شده و امنیت بالا می رود.
 • با این کار التهابات به طرز مثبتی کاهش می یابد. با تزریق پی آر پی روند بهبود به صورتی سریع و بی خطر پیش می رود.
 • با توجه به مقدار آسیب در عضو، تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت می تواند نیاز به عمل جراحی را رفع نماید.

موارد استفاده از prp 

استفاده از prp می تواند در موارد زیر نیز مفید باشد:

 • بروز آسیب تاندونی:

تاندون ها در واقع طناب هایی از جنس بافت طبیعی هستند. که وظیفه متصل کردن عضله به استخوان را بر عهده دارند. تاندون ها به گونه ای هستند که بهبود یافتن آنها پس از بروز آسیب با حالتی کند پیش می رود. مشکلات مزمن تاندونی مانند آرنج تنیسور، تاندونیت آشیل در منطقه مچ و یا زانو و یا اینکه در هنگام درد در کشکک زانو با تزریق prp روند سریع و خوبی را جهت بهبودی پی می‌گیرند.

 • بروز آسیب های حاد:

در مواردی که آسیب دیدگی هایی مانند آسیب های ورزشی به وجود می آید این روش توصیه می گردد. آسیب‌هایی مانند کشیدگی همسترینگ یا پیچ خوردگی زانو با این روش روند بهبودی موفقیت آمیزی خواهد داشت.

 • ترمیم و التیام پس از عمل جراحی:

در بعضی از مواقع بعد از انجام اعمال جراحی به منظور ترمیم پارگی روتاتور کاف در شانه یا رباط صلیبی قدامی زانو از تزریق prp بهره گرفته می شود.

 • استئوآرتریت:

تزریق نمودن پلاکت غنی شده یا prp در منطقه زانو می تواند کمک شایانی به افراد مبتلا به استئوآرتریت کند. آزمایشات انجام شده اثبات کرده است که تزریق prp بسیار مناسب تر و کاربردی تر از تزریق هیالورونیک اسید است. 

روند تزریق پی آر پی در درمان آسیب تاندونی مزمن

روند تزریق پی آر پی در درمان آسیب تاندونی مزمن

روند تهیه و تزریق prp  به جهت درمان آسیب تاندونی به شرح زیر است:

 • در ابتدا توسط پرستار مقداری از خون شما گرفته می شود. حجم و مقدار این خون رابطه مستقیم با محل تزریق پی آر پی دارد.
 • خون گرفته شده در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد. و چرخش سریع این دستگاه سبب میشود که اجزای خون از هم تفکیک گردند. این کار حدود ۱۵ دقیقه زمان خواهد برد.
 • تکنسین مسئول انجام این کار پلاسمای جدا گردیده را برای تزریق کردن به محل مورد نظر مهیا و آماده می کند.
 • بسیاری از پزشکان برای اینکه تزریق prp در محلی دقیق و درست صورت پذیرد، از تکنیک های تصویر برداری استفاده می کنند. تا اشراف بیشتری بر محل و چگونگی انجام این کار داشته باشند.

 تزریق پی آر پی در درمان آسیب تاندونی مزمن عوارض جانبی دارد؟

پی آر پی ماده‌ای است که از بدن شما گرفته می شود. و به همین دلیل است که عوارضی مانند بروز واکنش های آلرژیک کاهش پیدا می‌کند. ممکن است در درمان آسیب تاندونی به روش پی آر پی به دلیل فرآیند تزریق عوارضی مانند زیر مشاهده گردد که طبیعی است:

 • بروز عفونت.
 • ایجاد شدن آسیب های عصبی.
 • حس درد در ناحیه ای که تزریق در آن انجام شده است.
 • آسیب دیدن برخی بافت ها در فرآیند تزریق.

البته موارد فوق با دقت پزشک و کادر درمانی می تواند در کمترین حالت ممکن اتفاق بیفتد.

استفاده از پی آر پی در درمان آسیب تاندونی و مزمن و دیگر مشکلات می تواند بسیار موثر باشد. و روند بهبودی در نواحی مختلف را تسریع کند.

در مرکز کلینیک روما در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *