اهمیتِ تفکیک توده چربی و عضله

اهمیتِ تفکیک توده چربی و عضله

اهمیتِ تفکیک توده چربی و عضله

در زمان سنجش تناسبات بدن و بادی‌کامپوزیشن دو پارامتر مهم وجود دارد. که نقشی اساسی در سلامت افراد و نیز تناسب اندام آنها دارد. این دو پارامتر اصلی چربی و عضله است.

ساختار بدن تشکیل شده است از استخوان‌بندی، عضلات، چربی‌ها که این عوامل اصلی شاکله کلی یک بدن را تشکیل می‌دهد.

خیلی از افراد علاقه‌مند هستند که بدنی سالم همراه با تناسب اندام داشته باشند. در بیشتر موارد این سنجش با ابزار‌های ساده انجام می‌شود. ترازو یکی از مرسوم‌ترین ابزارهای اندازه‌گیری وزن است. این دستگاه وزن کلی بدن را به شما ارائه می‌دهد. که شامل استخوان‌ها، اعضای داخلی، چربی و عضله است.

فرمول‌های وجود دارد که با توجه به دو پارامتر قد و وزن عدد تقریبی ارائه می‌دهند. که تا حدودی می‌توان مقدار تناسب اندام را متوجه شد.

اما نمی‌توان با این روش متوجه شد که چه مقدار از این وزن برای چربی‌هاست و چه مقدار برای عضلات بدن.

دانستن این که هر کدام از این دو پارامتر مهم یعنی چربی و عضله چه مقدار هستند، بسیار اهمیت دارد و علاوه بر زیبا‌سازی و تناسب اندام نقشی حیاتی در سلامت عمومی بدن دارد.

بافت‌های چربی در بدن

بافت‌های چربی نسبت به فضایی که اشغال می‌کنند وزن کمتری دارند. چربی‌ها از چگالی پایین‌تری نسبت به عضلات برخوردارند. همانطور که می‌دانید چربی‌ها بشدت برای سلامتی مضر هستند. و بالا بودن آنها در بدن زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌هاست. که مهمترین آن بیماری‌های قلبی و عروقی می‌باشد. بالا بودن مقدار چربی بدن باعث بروز مشکلات در بدن شده و همچنین توده‌های ناموزون آن ظاهری زشت نیز به بدن خواهد داد. هیچکس دوست نخواهد داشت که شکم بزرگ و دیگر اندام نامناسب و زشتی داشته باشد. لذا اهمیت کم نمودن بافت‌های چربی بیش از پیش خود را نمایان می‌کند.

حضور بافت‌های چربی در بدن همیشه به صورت عینی دیده نمی‌شود. شخصی ممکن است دارای تناسبات خوبی در مقدار وزن و قد خود باشد. و حتی ممکن است لاغر به نظر برسد. اما شما می‌دانید که این وزن به دلیل توده‌های چربی است یا عضله‌ها؟ به طور قطع جواب شما منفی خواهد بود. زیرا توان دیدن بافت‌های داخلی را ندارید. و نمی‌توانید میزان چربی و عضله را تشخیص دهید.

شخص لاغر برای رسیدن به وزن مطلوب ممکن است از غذاهای پرکالری استفاده کند. اما از آنجایی که به مقدار کافی بافت چربی در بدن دارد، این رژیم غذایی می‌تواند برای او خطرناک باشد.

باید بتوان به صورت تفکیک شده توده‌های چربی و عضله را تشخیص داد. تا بتوان با رژیم‌های غذایی صحیح و تمرینات زیر نظر متخصص به ایده‌آل‌ترین حالت رسید.

بافت‌های عضله در بدن 

بافت‌های عضله در بدن از چگالی بالایی برخوردار بوده و نسبت به بافت‌های چربی هم حجم وزن بالاتری دارد. افرادی که ورزشکار هستند و بافت‌های عضلانی در بدن خود بیشتر دارند، وزن بیشتری نیز خواهند داشت. اما باید توجه داشت که این وزن نشان از عدم سلامتی بدن و اضافه وزن نیست. افرادی که ورزشکار هستند بافت‌های چربی کمتری دارند. و جایگزین آن‌ها عضلاتی دارند که وزن بالاتری نسبت به بافت‌های چربی دارد. اگر بخواهیم ملاک سلامتی و تناسب اندام را وزن و قد بدانیم نمی‌توانیم قضاوت درستی در این مورد داشته باشیم.

حضور عضلات در بدن بسیار ضروری و مفید است. و نقش حمایت‌کننده دارد. عضلات بدن به خوبی حرکات مفاصل و استخوان‌ها را در بدن انجام می‌دهند. و نبود و کمبود آنها می‌تواند حرکات فرد فعالیت‌های روزانه او را تحت‌تأثیر قرار دهد. افرادی که توده عضلانی کمتری دارند زودتر خسته می‌شوند و دامنه حرکات آنها و توان بدنی کاهش خواهد یافت.

اگر به درستی رژیم غذایی و حرکات ورزشی انجام نشود، بدن افراد مبادرت به سوزاندن عضلات می‌کند. باید با انجام درست حرکات و رژیم‌های غذایی مبادرت به سوزاندن بافت‌های چربی کنیم تا دچار این مشکل نشویم.

اهمیت تفکیک عضله و چربی
اهمیت تفکیک عضله و چربی

متوجه شدیم که دانستن مقدار چربی و عضله به صورت تفکیک شده بسیار اهمیت دارد. ممکن است شخصی دچار وزن بالا به دلیل حجم بالای عضله باشد. لذا ندانستن این موضوع سبب می‌گردد که رژیم غذایی کم کالری توصیه شود به گمان اینکه وزن اضافه و چربی در بدن وجود دارد. این اشتباهات می‌تواند به عضلات و حجم بدن آسیب برساند و همچنان توده‌های چربی در بدن باقی بماند.

زمانی که ما بتوانیم بفهمیم که وزن ما ناشی از چه عواملی است. چربی و عضله کدام یک؛ به خوبی می‌توانیم برنامه صحیح و متناسب با شرایط بدنی خود تنظیم نماییم. این کار سبب می‌شود اندامی متناسب داشته و همچنین با از بین بردن توده‌های چربی به سلامتی خود نیز کمک شایانی کنیم.

مقدار چربی و عضله در بدن باید در تناسبی منطقی باشد. حضور و مقدار اندکی چربی در بدن ضروری است و با توجه به جنسیت و سن این مقدار می‌تواند متغیر باشد.

به طور معمول زنان به دلیل ساختار بدنی و هورمونی بافت چربی بیشتری از مردان دارند که امری طبیعی است.

با دانستن مقدار چربی و عضله در بدن، نوع تغذیه درست توسط کارشناسان تغذیه ارائه شده که می‌تواند بسیار مفید باشد.

می‌توان با بادی‌کامپوزیشن به روش‌های مختلف، با اسکن بدن به این مقادیر به صورت تفکیکی دست یافت. امروزه روش‌های مختلفی برای آنالیز بدن وجود دارد. که می‌تواند تصویر صحیحی از اندام ما ارائه دهد. و در حین دوره ورزشی و تغذیه‌ای چگونگی روند را بررسی نماید.

کلینیک روما با تجهیزاتی مدرن و به روز به همراه کادری مجرب و متعهد آماده ارائه خدمات مختلف درمانی و پیشگیری به شما عزیزان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *