اهمیت بادی کامپوزیشن در طراحی رژیم و تمرین

اهمیت بادی کامپوزیشن در طراحی رژیم و تمرین

اهمیت بادی کامپوزیشن در طراحی رژیم و تمرین

قبل از این که به اهمیت بادی کامپوزیشن در تناسب اندام و رژیم غذایی مناسب برای داشتن سلامت جسمی بپردازیم، بهتر است بدانیم بدن انسان از چه ترکیباتی شکل گرفته است.

به طور کلی عناصر اصلی که باعث شکل‌گیری فرم اندام می‌شود شامل عضلات، چربی‌های بدن و اسکلت و استخوان‌بندی بدن است.

از آن جایی که بادی کامپوزیشن به بررسی جز به جز عوامل فوق می‌پردازد. می‌تواند در تناسب اندام و طراحی رژیم و تمرین‌های مرتبط، بسیار کمک بزرگی باشد.

در واقع بادی کامپوزیشن از روش‌هایی برای کاهش وزن است. که هدف آن سوزاندن چربی‌ها و افزایش حجم عضلات است. 

آنالیز بادی کامپوزیشن اصولی برای سلامت جسم و عناصر درونی تناسبات بدن ارائه می‌دهد. و تنها نسبت به پارامترهای قد و وزن سنجیده نمی‌شود.

چربی‌ها وزنی کمتر داشته و حجم بیشتری نیز دارند. در صورتی که عضلات وزن بیشتر و حجم کمتری دارند.

با هدف‌گذاری برای کاهش چربی و افزایش عضلات می‌توان به تناسب اندام علی‌الخصوص سلامت جسمی رسید.

زیرا وجود بافت‌های چربی علاوه بر به وجود آوردن هیکلی نامتناسب شدیداً برای سلامت جسم مضر هستند.

بادی کامپوزیشن و تناسب اندام

اولین گام برای رسیدن به تناسب اندام رژیم غذایی سالم و برنامه‌ریزی شده است. بادی کامپوزیشن تنها رژیم غذایی نیست. بلکه یک نوع از سبک زندگی است که به تکنیک‌های زیبایی اندام، تغذیه و تغییرات مثبت در متعادل کردن چربی و عضله می‌پردازد.

بادی کامپوزیشن سالهاست که نزد ورزشکاران شناخته شده است. و در سال‌های اخیر است که در بین عموم مردم مقبولیت پیدا کرده است. 

درتناسب اندام با بادی کامپوزیشن ترازو را فراموش کنید

در بسیاری از موارد از سالیان متمادی از ترازو برای سنجش وزن و کنترل تناسب اندام استفاده می‌شده است. خیلی از افراد با دیدن عدد کمتر در ترازو احساس موفقیت می کردند. اما در واقع ترازو نمی‌تواند تشخیص دهد که چه مقدار از این وزن شامل چربی و چه مقدار شامل عضلات است. ممکن است فردی دارای وزنی متعادل باشد اما مقدار چربی موجود در بافت‌های بدن بیش از حد باشد. و ممکن است باعث بیماری‌های حاد مانند سرطان، مشکلات قلبی، دیابت و… شود.

در صورت انجام صحیح بادی کامپوزیشن بدن شما به نحوی تغییر خواهد کرد که چربی کمتر و عضله بیشتر داشته باشد. اما به این نکته باید توجه کنید در صورت استفاده از تکنیک‌های بادی کامپوزیشن کاهش وزن شما آهسته‌تر از تکنیک‌های زود گذر خواهد بود. زیرا در این روش با افزایش حجم عضلات وزن شما نیز افزوده خواهد شد.

همانطور که افزایش وزن نمی‌تواند دلیل عدم سلامتی شما باشد، کم بودن وزن نیز نشانه‌ای از سلامت و تناسب اندام شما نیست. زیرا ممکن است این وزن با بافت‌های بسیار چربی به وجود آمده باشد. و چه بسا فردی که سنگین وزن به نظر برسد بسیار سالم‌تر باشد. زیرا وزن وی به دلیل بافت‌های عضلانی و سالم است.

رژیم غذایی و بادی کامپوزیشن

انجام فعالیت‌های شدید ورزشی و رژیم‌های غذایی ممکن است به کم شدن وزن منجر شود. اما به احتمال فراوان در کنار چربی سوزی مقداری از عضلات نیز از بین خواهد رفت.

در بادی کامپوزیشن بسیار این نکته اهمیت دارد که همزمان بر حجم عضلات افزوده گردد و چربی‌ها سوزانده شود. برای رسیدن به این مهم باید در رژیم غذایی تغییراتی ایجاد شده و تمرینات با وزنه افزایش یابد.

تمرینات هوازی و انجام حرکات قدرتی همزمان، برای تغییر کامپوزیشن بدن شما بسیار مهم است.

داشتن رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا به چربی سوزی و ساخت عضلات به صورت همزمان بسیار کمک می‌کند. 

به عنوان مثال یک داوطلب بدنسازی که بدنی نسبتاً لاغر دارد برای آنکه حجم عضلات بیشتری داشته باشد. و چربی‌های اندکی که در بدن دارد را آب نماید، نسبت به شخصی که اضافه وزن داشته و قصد آب کردن چربی‌ها و بزرگ کردن عضلات را دارد، تمرینات و رژیم غذایی کاملاً متفاوتی دارد.

رژیم غذایی و تمرینات در بادی کامپوزیشن با توجه به شرایط هر فرد و دستیابی به مقدار چربی‌های زائد در بدن وی متغیر است.

چگونه چربی سوزی کنیم؟

چربی‌های زائد بدن خطرات بسیاری را برای سلامتی شخص ایجاد کرده و با نا‌متناسب کردن اندام ممکن است باعث کم شدن اعتماد به نفس فرد نیز بشود. در گام اول باید از طریق مصرف غذاهای کم کالری و آب این تمرینات شروع گردد. در ادامه با تحرک بدنی و انجام حرکات هوازی می‌توان این روند را ادامه داد.

توجه داشته باشید که کاهش شدید مصرف کالری و انجام حرکات هوازی در زمان‌های طولانی می‌تواند سبب کاهش توده عضلانی در بدن شما نیز شود. پس بهتر است کم کردن مصرف کالری را با شیب ملایم انجام داده و همچنان تمرینات با وزنه را به طور مداوم انجام دهیم.

بادی کامپوزیشن و رژیم کاهش چربی بدن
بادی کامپوزیشن و رژیم کاهش چربی بدن

نوع رژیم غذایی فرد ارتباطی مستقیم با مقدار چربی سوزی دارد. با تشخیص مقدار چربی و عضلات از طریق بادی کامپوزیشن می‌توان دقیق‌تر و حساب شده‌تر جهت سوزاندن چربی‌ها و افزایش حجم عضلات مبادرت نمود.

طبق تحقیقات، مصرف پروتئین تأثیر بسیار زیادی در چربی سوزی و افزایش حجم عضلات دارد.

در رژیم غذایی‌ای که به ازای هر هزار و ۵۰۰ گرم از وزن فرد ۴ گرم پروتئین وجود داشته باشد تأثیر بسیاری در این مهم دارد.

تحقیقات و آزمایش‌های دیگر این گونه ثابت کرد که ورزشکارانی که مصرف کالری را کاهش داده‌اند اما حجم عضلات آن‌ها کاسته نشده است به ازای هر ۲۵۰۰ گرم از وزن خود 1.3 گرم پروتئین مصرف کرده‌اند. 

بنابراین افزایش پروتئین موجود در رژیم غذایی به میزان ۶۴ گرم به ازای هزار و ۵۰۰ گرم از وزن شخص، می‌تواند در بهبود بادی کامپوزیشن فردی کمک شایانی کند.

در کلینیک روما  با سنجش و آزمایش‌های دقیق با دستگاه‌های مجهز می‌توان گامی مؤثر و کاربردی در حفظ سلامتی و تناسب اندام برداشت. با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *