تفاوت آرتروز و تنگی کانال نخاع

تفاوت آرتروز و تنگی کانال نخاع

تفاوت آرتروز و تنگی کانال نخاعی 

نخاع و تنگی کانال نخاعی و همچنین تفاوت آن با آرتروز موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید تا در ادامه توضیحات بیشتری داده شود.

دیسک‌ها که حالت ژلاتینی دارند مانند بالشتی بین ستون فقرات عمل می‌کنند. با افزایش سن این دیسک‌ها حالت خشک پیدا کرده و کوتاه‌تر می‌گردند. خشک شدن این دیسک‌ها باعث وارد شدن فشار به مفصل‌های فاست می‌شود. اگر فشار به مفاصل افزایش یافته باعث فرسوده شدن آنها شده و در نتیجه آرتروز بروز می‌نماید.

به وجود آمدن آرتروز می‌تواند سبب افزایش ضخامت و بزرگ شدگی ربات‌های احاطه کننده مفصل گردد. 

موضعی که از مفاصل محافظت می‌نماید هم دچار ساییدگی و فرسایش شده و باعث می‌شود که مهره‌ها بر روی یکدیگر بلغزند. بدن ممکن است برای جبران از دست دادن غضروف شروع به رشد استخوان نماید. استخوان‌هایی که بیش از حد رشد کرده‌اند سیخ استخوانی نامیده می‌شود. و این امر سبب می‌شود که فضای موجود در کانال نخاع که نقشی اساسی برای عبور اعصاب دارد، باریک گردد. بسته شدن بیش از اندازه فضای درونی کانال و تماس‌ها، با درد شروع می‌شود.

تنگی کانال نخاعی، باریک شدن فضای مخصوص ریسمان نخاعی شاخه عصبی است.

با گذشت زمان ستون فقرات دچار فرسایش شده و اندازه کانال نخاعی به مرور کوچک می‌شود.

تنگی کانال نخاعی

بعد از کوچک شدن تونل و کانال نخاع این عوارض بیشتر در قسمت فوقانی ستون فقرات و ناحیه گردن و یا در قسمت پایینی ستون فقرات و ناحیه لامبر بیشتر شایع است.

دژنراتیو ستون فقرات بیشتر با اسپوندیلوزیس که همان لغزیدن مهره‌ها به جلو و خارج شدن آنها از حالت طبیعی ستون فقرات است و باکجی ستون فقرات همراه می‌شود. تنگ شدن کانال نخاع در مردان و زنان به طور مساوی اتفاق می‌افتد. اما در هر حال زنان بیشتر در معرض تجربیات دردناک و ملزم به درمان قرار می‌گیرند. 

در خیلی از موارد تنگی کانال نخاع به دلیل آرتروز ایجاد می‌شود. اما در شرایطی این عارضه می‌تواند بدون آرتروز به وجود آید که این حالت بیشتر در جوان‌ها دیده می‌شود.

درد به دلیل آرتروز

حالت درد آرتروز به طور مداوم بوده و به نوع حرکات و شرایط جسمی بستگی ندارد. آرتروز روماتیسمی یک بیماری خود ایمنی بدن است که سبب می‌شود علائم دیگری مثل خستگی، تورم و قرمزی و بروز تغییرات در پوست نیز مشاهده شود.

در زمان ابتلا به آرتروز معمولاً بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب درد بیشتر می‌شود. اما در تنگی کانال نخاعی درد می‌تواند حالت دوره‌ای داشته باشد.

درد به دلیل تنگی کانال نخاعی
درد به دلیل تنگی کانال نخاعی

درد تنگی کانال نخاع در زمانی که کمر به حالت صاف قرار دارد مانند زمانی که که راه می‌روید، شدت پیدا می‌کند. گاهاً خم شدن به جلو می‌تواند باعث آرام‌تر شدن درد شود. از آنجایی که تنگی کانال نخاع دلیل تحت فشار قرار گرفتن اعصاب به وجود می‌آید، در این شرایط علائمی مانند مورمور و گزگز شدن یا بروز اختلال در کنترل روده و مثانه مشاهده می‌گردد. علائم نام برده شده در آرتروز مشاهده نمی‌شود.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاع را به سه دسته مختلف تقسیم کرده‌اند:

  • نوع مرکزی.
  • نوع محیطی.
  • انواع تنگی سوراخ بین مهره‌ها.

هر کدام از این موارد علائم منحصر به خود را دارند اما در موارد حاد و پیشرفته هر سه مورد درگیر و تنگ می‌شود. به طور مثال در بیماران مبتلا به تنگی نوع سوم یعنی سوراخ عصبی، درد شدید در اندام تحتانی به وجود می‌آید. که علائمی شبیه به پارگی دیسک کمر دارد.

عوامل تنگی کانال نخاعی 

عوامل متعددی وجود دارد که در این قسمت به چند مورد از آن اشاره شده است.

  • بالا رفتن سن:

 با افزایش سن افراد دچار آرتروز و تنگی کانال نخاع می‌شوند. مفصل‌های پشت ستون مهره‌ها دچار ساییدگی شده و از فرم طبیعی خود خارج می‌شود. با بالا رفتن سن عضلات تحلیل شده و لیگامان‌ها فرسوده می‌گردند. بنابراین به فاست‌ها فشار بیشتری وارد آمده و حالتی ناپایدار پیدا می‌کنند. فاست‌ها برای جبران این فشار سطح تماس خود را بیشتر می‌کنند تا بتوانند وزن را تحمل کند. همین امر عواملی چون تنگی کانال نخاع را سبب می‌شود.

  • ژنتیک:

 خیلی از افراد دارای قطر کانال نخاعی کوچکتر نسبت به دیگر افراد هستند.

  • مشاغل سنگین:

مشاغلی که سبب می‌شود فشار زیادی به کمر و ستون فقرات ایجاد شود، زمینه ساز بروز آرتروز و تنگی کانال نخاعی است. مشاغلی که مستلزم چرخش به اطراف و خم شدن است، زمینه‌ساز بروز این گونه بیماری هاست.

  • وراثت:

 افرادی که در خانواده و افراد نزدیک آنها کسی دچار تنگی کانال نخاع باشد مستعد بروز این عارضه می‌باشد. البته نحوه زندگی، تغذیه، وزن، فعالیت‌های بدنی و… در بروز این مشکلات تأثیر‌گذار است.

  • بیماری‌های مادرزادی:

 افرادی که دارای مشکلاتی مانند کوتاهی دست و پا هستند. و سر بزرگی دارند می‌توانند دچار علائم آرتروز و تنگی کانال نخاع شوند. علائم این بیماری‌ها بعد از سنین ۳۰ سالگی در این افراد می‌تواند بروز پیدا کند.

  • بیماری‌های روماتیسمی:

عواملی مانند آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان می‌تواند فرد را برای بیماری‌های ستون مهره‌ها یا التهاب فاست کاندید نماید. این شرایط مسبب بروز آرتروز یا تنگی کانال نخاع می‌شود.

به غیر از عوامل خارجی و وراثت ما می‌توانیم بارعایت شرایط کار و فعالیت روزانه از بروز بسیاری از بیماری‌های این چنینی جلوگیری کرده و یا حداقل  بروز آن را به تأخیر بیاندازیم و از شدت عوارض بعدی بکاهیم.

کلینیک روما با کادری با تجربه و متخصص در کنار امکانات به روز در کنار شماست تا سلامتی خود را حفظ نمایید.

با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *