آنالیز بدن با دستگاه بادی کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن روشی نوین در تشخیص سلامت

 در بادی کامپوزیشن بدن به‌صورت همه‌جانبه مورد اسکن و بررسی قرار می‌گیرد درنتیجه اطلاعات و شناخت بهتری از آن به دست می‌آید. شناخت درست می‌تواند راهنمای خوبی برای سنجش سلامت و شرایط بدنی  فرد باشد. در بادی کامپوزیشن بدن فرد تحلیل شده و ترکیبات چربی، پروتئین، مواد معدنی، آب و… مشخص و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 ممکن است شما اصطلاح BMI  را بارها شنیده باشید، ولی باید بدانید که این معیار چندان دقیق نیست؛ زیرا افراد با وزن و قد یکسان ممکن است مقدار چربی متفاوت یا حجم عضلات متشابهی نسبت به هم داشته باشند. بادی کامپوزیشن توانایی این را دارد که بین افراد تفاوت قائل شده و تشخیص بدهد که تغییرات وزن، در مقدار عضلات بوده یا مقدار چربی تغییر کرده است.

 بادی کامپوزیشن یک ارزیابی مدرن

 ممکن است خیلی از افراد اولین کاری که می‌کنند وزن‌کردن خود روی ترازو باشد. مقایسه با ایام قبل و بعد، اطلاعات مفیدی به شما ارائه نخواهد کرد. سنگین‌بودن و چاق‌بودن معیاری متفاوت است که باید بررسی شود. در‌واقع، بادی کامپوزیشن تفاوت چربی و عضله را می‌فهمد و می‌تواند مقادیری مثل پروتئین و مواد معدنی را تشخیص دهد و به شما بگوید که لاغرشدن شما به دلیل ازدست‌دادن آب بوده یا سوخته‌شدن عضلات و چربی‌های بدن.

 دلیل اهمیت‌داشتن اطلاعات کافی در مورد عضله و چربی

 بنا بر تحقیقات مشخص شده است که پارامترهای زیر می‌تواند سلامتی فرد را به خطر بیندازد:

 خیلی از بیماری‌ها چون فشار بالا، کلسترول، درد زانو و مفاصل، سکته‌های قلبی و مغزی، پوکی استخوان، دیابت و… با مقدار چربی بالا در بدن ارتباط مستقیم دارد. 

این نکته را هم باید بدانید که کمی وزن نشان از سلامتی نیست. داشتن چربی کمتر زیر پوستی با لاغربودن و داشتن وزن پایین تفاوت زیادی دارد.

 بهتر است شما شاخص BMI  را فراموش کنید و شاخص BFP را مورد بررسی قرار دهید؛ زیرا با درصد چربی بدن سروکار دارد.

در کل حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد برای مردان و ۱۸ تا ۲۸ درصد چربی برای زنان می‌تواند مقداری معقول باشد.

 داشتن تعادل میان چربی بدن و حجم عضلات از پارامترهای اصلی و حیاتی برای تناسب اندام و سلامتی فرد است.

در طی تحقیقات مشخص شده است که داشتن بادی کامپوزیشن استاندارد باعث افزایش طول عمر، پایین‌آوردن خطرات بیماری‌های قلبی، کاهش خطر ابتلا به سرطان، بالا‌بردن مقدار انرژی بدن، ثبات در وضعیت عصبی فرد، بالارفتن اعتماد به نفس و کم‌شدن زمینه افسردگی  می‌گردد.

 روش‌های اندازه‌گیری بادی کامپوزیشن

 اندازه‌گیری کالیبر:

 از روش‌های اندازه‌گیری چربی می‌توان به روش پینچ اشاره کرد که با کالیبر پزشکی صورت می‌گیرد. در این روش با ابزاری، مقدار چربی زیر پوست افراد اندازه‌گیری می‌شود. در اندازه‌گیری با کالیبر نخواهیم توانست چربی داخل اعضای بدن را اندازه‌گیری کنیم. البته مقدار مهارت  شخصی متخصص اطلاعات خوبی به ما  ارائه خواهد داد.

توزین هیدرواستاتیک:

وقتی شما روی ترازو قرار می‌گیرید وزنی کلی از تمام محتویات بدن شما به نمایش درمی‌آید اما نمی‌توانید متوجه شوید که هر بخش و هر معیار چه مقدار وزن دارد. روشی ابتکاری وجود دارد که وزن در زیر آب اندازه‌گیری می‌شود. حجم یک کیلوگرم  چربی به مراتب بالاتر  از یک کیلوگرم عضله است. این روش کمک می‌کند تا وزن بر اساس پارامترهای عضله و چربی بهتر تشخیص داده شود.

پلتیسموگرافی:

 در این فرآیند، شخص در اتاقکی به اسم اتاقک فشار قرار می‌گیرد. مقدار فضای اشغال‌شده بدن و حجیم‌بودن آن عددی حجمی از بدن فرد ارائه می‌کند. با اندازه‌گیری وزن بدن نسبت به حجمش چگالی به‌دست‌آمده از بدن ارائه خواهد شد. بدنی که چربی زیادی داشته باشد چگالی کمتری خواهد داشت. نسبت به روش سنجش چگالی در زیر آب راحت‌تر است و افراد راحت‌تر آن را انجام می‌دهند.

 روش MRI‌:

در این روش از رزونانس مغناطیسی  برای تهیه اطلاعات و تصاویر استفاده می‌شود. روش ام آر آی دقیق است و تصاویر جامع و کامل از بخش‌های متفاوت بدن ارائه می‌دهد که برای به‌دست‌آوردن بادی کامپوزیشن کمکی بزرگ است.

 در این روش هیچ پرتویی وجود ندارد و لذا برای  افراد مسن‌تر و کم‌سن روشی مطلوب به حساب می‌آید.

روش BIA :

در روش BIA  جریان بیوالکتریکی  به بدن فرد وارد شده و با بررسی و تحلیل آن مقدار آب بدن فرد اندازه‌گیری می‌شود. با مقدار آب و فرمول‌های ریاضی می‌توان پی به مقدار چربی در بدن فرد برد.

اسکن سه‌بعدی:

 امواج مغناطیسی در این روش با دستگاه کوانتومی وارد بدن می‌شود. در این روش می‌شود اجزای متفاوت را مورد بررسی قرار داد و مقدار ویتامین‌ها و مواد معدنی  را سنجید. در روش اسکن سه‌بعدی اطلاعات زیادی را با دقت بالا به دست خواهیم آورد.

با به‌دست‌آوردن اطلاعات جامع از بدن و پارامتر‌های حیاتی می‌شود به درستی پی به سلامتی فرد برد و یا در صورت نیاز به تغییرات نوع زندگی، رژیم‌های غذایی و… می‌توان به دروازه‌های سلامت و تناسب بیش از پیش نزدیک شد.

روش دگزا:

در این روش دو پرتوی ایکس با طول موج‌های متفاوت به بدن فرد تابانیده شده و پس از اینکه تصاویر به‌دست‌آمده مورد بررسی قرار گرفت، مقدار عضلات، چربی و چگالی استخوان‌ها مشخص می‌گردد.

این روش از روش‌های تا‌به‌حال گفته‌شده ‌دقیق‌تر است. مزیت استفاده از این روش آن است که علاوه‌بر فهمیدن مقدار عضله و چربی، استخوان‌ها و مقدار تراکم آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای این سنجش حدود نیم ساعت زمان نیاز است و البته مقدار کمی از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مجهز به این دستگاه هستند. که خوشبختانه مرکز کلینیک روما واقع در خیابان شریعتی دارای این دستگاه بوده و آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

مزایای دگزا اسکن بادی کامپوزیشن

با دستگاه Horizon

تکنیک‌های مختلفی شامل روش دگزا اسکن، بیو امپدانس و … برای آنالیز بادی کامپوزیشن وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های خود را دارند. طی مطالعات، دقیق‌ترین (Gold standard) این تکنیک‌ها، روش دگزا اسکن می‌باشد.

خطای کم

کم‌ترین میزان خطا

آنالیز تمام ناحیه های بدن

آنالیز تمام ناحیه‌ها

نرم افزار اختصاصی

نرم‌افزار اختصاصی

گزارش دهی سریالی

گزارش‌دهی سریالی

Untitled-5-min
image-layers-7_3-min
درباره

گزارشات دستگاه Horizon

 • میزان چربی توتال
 • مـیزان چربی باسنی
 • شـاخص توده بدنی
 • مـیزان چربی شــکمی
 • مـیزان چربی احشــــایی
 • نسبت چربی شکمی به باسـن
 • نسبت چربی بدن بر اساس قد
 • میــزان توده عضـلانی-استخوانی
 • نســبت توده عضلانی بر اساس قد
 • نســبت چربی تنه به چربی انـــدام‌ها
 • مــیزان چربی هر 4 اندام به طور جداگانه
تحول ما

قبل و بعد از عمل

ما اصل پزشکی خانوادگی را معرفی کرده ایم ، به این معنی که پزشک خانواده اکثر درخواست های پزشکی را بر عهده خواهد داشت ، با متخصصانی که فقط در صورت لزوم درگیر آن هستند.