درمان التصاق شرمگاهی

درمان التصاق شرمگاهی

درمان التصاق شرمگاهی

آسیب‌های التصاق شرمگاهی در بعضی از افراد می‌تواند امری شایع و متداول باشد. التصاق شرمگاهی مفصلی غضروفی شکل است که از اتصال دو استخوان حلقوی لگن در جلو و از قسمت داخلی تنه شرمگاهی‌های چپ و راست به وجود می‌آید. در ساختار این مفصل علاوه بر غضروف، یک دیسک یا بالشتک از غضروف فیبری وجود دارد. التصاق شرمگاهی با نام سیمفیزیس پوبیس (به انگلیسی: Pubic symphysis) و ارتفاق عانه نیز خوانده می‌شود.

حرکت و عوارض التصاق شرمگاهی

انتصاب شرمگاهی در حالت معمول و طبیعی حرکت زیادی ندارد. در هنگام ورزش و تحرک ممکن است حرکتی در آن ایجاد شود. همچنین در خانم‌های باردار یا زنانی که در حال زایمان هستند به دلیل شلی لیگامانی و به دلیل تغییرات هورمونی، تکان و حرکت، التصاق شرمگاهی افزایش پیدا می‌کند.

حرکت و آسیب التصاق شرمگاهی در بیشتر موارد با درد شدید کشاله ران و منطقه شرمگاهی همراه بوده. و مناطق اطراف این ناحیه نیز به لمس کردن و تماس حساس می‌گردد.

در خیلی از موارد این گونه دردها تا زمانی که شدت بسیاری پیدا نکرده‌اند جدی گرفته نمی‌شود. و بعد‌ها می‌تواند سبب ناراحتی‌ها و ناتوانی‌های بسیاری گردد.

خیلی از ورزشکاران پس از چند دوره درمان‌های فیزیکی ناموفق ممکن است فعالیت حرفه‌ای را کنار بگذارند. در صورتی که با پیگیری‌های قبلی و جلوگیری از شدت آن می‌توانست این اتفاق رخ ندهد. آسیب‌های التصاق شرمگاهی کاملا قابل درمان است و با پرولوتراپی می‌تواند برطرف گردد.

آسیب و درد در این ناحیه می‌تواند فرد را ناتوان کند. در بسیاری از موارد از آنجایی که درد و حساسیت در زمان لمس شدید می‌شود. و تمایلی به معاینه و بررسی ضایعه ندارد. از این رو پوست این ناحیه در زمان معاینه و بررسی با لیدوکائین بی‌حس می‌شود. تا بررسی به طور کامل و بهتر صورت پذیرد.

عوامل ایجاد اختلال در عملکرد التصاق شرمگاهی

 • از هم گسیختگی التصاق شرمگاهی.
 • آماس استخوان شرمگاهی. که عبارت است از: التهاب بدون عفونت. که موجب می‌شود حساسیت و درد در این ناحیه و کشاله ران به وجود آید. شرایطی چون جراحی دستگاه ادراری و انجام فعالیت ورزشی خاصی چون فوتبال و تنیس احتمال بروز این مشکل را افزایش می‌دهد. در آماس استخوان شرمگاهی به مرور چگالی استخوان در مفصل افزایش می‌یابد.
 • آرتروز التصاق شرمگاهی. بروز آرتروز عاملی است برای تخریب تدریجی غضروف مفصل در این ناحیه.
 • وجود مشکلاتی در فرآیند سوخت و ساز بدن که سبب می‌شود رسوب کلسیم در التصاق شرمگاهی به وجود آید.
 • به دلیل بیماری روماتیسمی مثل التهاب مهره خمیده.
 • حاملگی و زایمان.
درمان التصاق شرمگاهی با prp
درمان التصاق شرمگاهی با prp

برای درمان این عارضه معمولاً تزریق پی آر پی را توسط سرنگ‌های ۱۰ سی سی انجام می‌دهند. محلول پرولوتراپی در محل پیوند بخش فیبری و استخوانی تزریق می‌گردد. که معمولا چهار تزریق در هر دو طرف سمفیس است. در انتها 5 سی سی در خود سمفیس طی دو تزریق صورت می‌پذیرد.

این تزریق به تزریق پیاپی معروف است به نحوی که تزریق با نیم سی سی آغاز می‌گردد. و سوزن پس کشیده شده و با تغییر جهت مجدد در اطراف آن ناحیه وارد می‌شود. و تزریق دیگری نیز صورت می‌پذیرد. این عمل چندین بار تکرار می‌شود.

در زمان تزریق باید احتیاط بسیاری در مورد عصب فمورال و رگ‌های خونی پیرامون کانال کشاله ران صورت گیرد. با آگاهی درست از آناتومی بدن و استفاده از تکنیک مناسب این کار کاملا بدون درد و خطر انجام خواهد شد.

جهت بالا بردن دقت این درمان و تزریق، می‌توان از راهنمایی چون سونوگرافی و فلوروسکوپ استفاده نمود. که این امر می‌تواند میزان دقت را در زمان تزریق بالا ببرد. و پاسخ و نتیجه بهتری از این کار دریافت نمود.

التصاق شرمگاهی در دوران بارداری

این عارضه در زنان باردار با تغییرات هورمونی و افزایش حجم در این نواحی رخ می‌دهد. زنان باردار ممکن است احساس درد و یا تیر کشیدگی در واژن و زیر شکم احساس کنند. که تا حدی از آن در این دوران طبیعی است.

در برخی موارد این درد سریع، و به صورت ناگهانی در ران و پاها هم منتشر می‌شود. این مشکل ممکن است در سه ماهه اول، سه ماهه دوم یا سه ماهه سوم دوران بارداری خود را نشان دهد.

برای تشخیص این عارضه در دوران بارداری از آنجایی که امکان تصویر‌برداری وجود ندارد پزشک برای تشخیص بهتر سونوگرافی را توصیه می‌نماید. دیدن فضای بین استخوان‌های لگن می‌تواند منجر به تشخیص شود. در این دوران به دلیل شرایط خاص نمی‌توان اقدام درمانی خاصی انجام داد اما می‌شود در این ایام بارداری نکاتی را رعایت کرد تا به بهترین نحو سپری گردد.

 • بهتر است به پهلوی چپ بخوابید. تا گردش خون روند بهتری داشته باشد.
 • به مقدار مناسب آب بنوشید.
 • برای کاهش درد در ناحیه واژن روی مبل نشسته و پاها را بالا بیاورید. بالا آوردن پاها سبب کاهش فشار به واژن و کاهش درد می‌گردد.
 • کوتاه و مختصر دوش آب گرم بگیرید.
 • با کشش کمر و باسن درد و فشار کم می‌شود. کشش آرام به تسکین درد این ناحیه کمک می‌کند.
 • ماهیچه‌های کف لگن را منقبض نمایید و تمرین کگل را انجام دهید.

با راه کارهایی ساده و با مشورت پزشک این دوران را نیز می‌توان به خوبی پشت سر گذاشت.

کلینیک روما در کنار شماست تا کلیه مراحل درمان خود را در آرامش پشت سر بگذارید.

ما در کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *