بادی کامپوزیشن با روش بکارگیری کالیپر

بادی کامپوزیشن با روش بکارگیری کالیپر

بادی کامپوزیشن با روش بکارگیری کالیپر

بادی کامپوزیشن روشی‌ برای سنجش میزان چربی و عضلات بدن فرد است. که سبب می‌شود تناسبات بدن در حالت استاندارد سنجش و به وجود آید. از آنجایی که وجود بافت‌های چربی در بادی کامپوزیشن بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد؛ و یکی از اهداف اصلی از بین بردن مقدار چربی اضافه در بدن است. به روش سنجش مقدار چربی در بدن به وسیله کالیپر می‌پردازیم. زیرا دانستن مقدار چربی موجود در بدن جهت برنامه‌ریزی برای رسیدن به تناسب اندام بسیار مهم است.

به غیر از زیبایی و تناسب اندام وجود چربی در بدن می‌تواند بسیار خطرناک و مضر باشد. و زمینه‌ساز بروز بیماری‌های مختلف قلبی و عروقی در فرد است.

چربی‌های بدن در بادی کامپوزیشن

یکی از مشکلات افراد معمولی و ورزشکاران مقدار چربی اضافه در بدن است. مقدار چربی با ورزش و سلامت بدن تناسبی ندارد. از این رو تشخیص مقدار درصد چربی برای افراد بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بدن افراد دارای دو نوع چربی می‌باشد. مقداری از این چربی‌ها برای بدن لازم و ضروری است اما بیشتر از آن مقدار زائد بوده و برای سلامتی نیز ضرر دارد.

مقدار چربی ضروری حداقل مقداری است که برای مصرف روزانه استفاده شود که این مقدار در بدن آقایان بین ۳ تا ۵ درصد و برای بانوان به جهت سیستم هورمونی و شرایط خاص، بین ۸ تا ۱۲ درصد می‌باشد. چربی‌های بیش از این مقدار زائده و اضافه است و بیشتر در مناطقی مانند ران، کتف، شکم و پهلو جمع شده و یا در اطراف اندام‌هایی مانند در قلب و کبد و… تجمع می‌کنند.

مقدار چربی زیر پوستی در نواحی ران شکم و پهلو بسیار بیشتر از بقیه قسمت‌ها است. برای همین برای اندازه‌گیری چربی زیر پوست از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود.

استفاده از کالیپر برای سنجش چربی زیر پوست

همانطور که گفته شد در نواحی پهلو، ران و شکم چربی‌های زیر پوستی شکل می‌گیرند که بهتر است مقدار آن به درستی سنجیده شود.

 کالیپرها دارای انواع متفاوتی هستند:
کالیپرپلاستیکی.

– کالیپر فلزی.

– کالیپرهارپندن: لازم به ذکر است که کالیپرهارپندن از دقیق‌ترین انواع کالیپر می‌باشد. و در بیشتر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا دارای مشخصات زیر می‌باشد:

– کالیپرهارپندن دارای گام  تغییر0.2 میلی متر است.

– بازه اندازه‌گیری از صفر تا ۸۰ میلیمتر دارد.

– توان اندازه‌گیری مقدار فشار 210gms/mm را دارد.

– کالیپرهارپندن تکرار 0.2 میلی متر دارد .

به کارگیری کالیپر در هفت ناحیه
به کارگیری کالیپر در هفت ناحیه

برای اندازه‌گیری مقدار چربی به وسیله کالیپر ۷ ناحیه مورد بررسی قرار می‌گیرد:

1- ناحیه سینه.

2- پهلوها.

3- نواحی زیر بغل.

4- ناحیه شکم.

5- نواحی ران‌ها.

6- عضله سه سر.

7- زیر کتف.

 نکاتی که در بادی کامپوزیشن با کالیپر باید رعایت شود:
  • دقت نمایید اندازه‌گیری همیشه باید در حالت ایستاده انجام شود.
  • باید همیشه اندازه گیری‌ها از یک سمت بدن و ترجیحاً سمت راست صورت پذیرد.
  • با انگشت شستدست، پوست را به طور دقیق گرفته ولی نه آنقدرعمیق این کار را انجام دهید که عضله‌ها را نیز بگیرید.
  • دقت کنید که چربی سنج دقیقاً در وسط محل جمع شدگی پوست قرار گیرد.
  • برای اینکه اندازه‌گیری دقیقی داشته باشید هر منطقه را سه مرتبه اندازه‌گیری کنید. و پس از آن میانگین پارامترهای بین اولین و آخرین مورد را به دست آورید.
  • در زمان اندازه‌گیری های چند باره از یک منطقه اندکی فاصله بیندازید و بلافاصله آن ناحیه را اندازه‌گیری نکنید.
  • شرایط شما و شخصی که اندازه‌گیری را انجام می‌دهد باید در حین انجام این کار ثابت باشد.
چرا سنجش چربی در بادی کامپوزیشن؟

سنجش مقدارچربی در بادی کامپوزیشن امری مهم است. زیرا پارامترهای قدیمی مانند وزن کردن و یا بی ام آی نمی‌تواند نتایج درستی مبنی بر تناسب اندام و مقدار چربی مناسب در بدن ارائه دهد.

شاید فردی دارای وزن متناسب با قد بر مبنای اندازه‌گیری با ترازو داشته باشد. اما این وزن شاید حاصل سنگینی توده‌های چربی در بدن باشد نه عضلات. بالا بودن مقدار چربی بدن در این حالت نه تنها امری خوب نخواهد بود بلکه عاملی بسیار خطرناک برای سلامتی فرد است. چه بسا فردی دارای وزنی زیاد باشد و از دید دیگران این اضافه وزن امری خطرناک باشد؛ اما وزن بالای این شخص  به دلیل وجود بافت‌های عضلانی است پس چه بسیار مناسب می‌باشد.

بنابراین مشخص می‌شود که علاوه بر سنجش مقدار قد و وزن شخص، دانستن مقدار چربی بدن نیز برای حفظ سلامتی و تناسب اندام بسیار مهم است. از آنجایی که مقدار زیادی از این چربی‌ها به عنوان چربی‌های زیر پوست در بدن ذخیره می‌شود، سنجش میزان چربی زیر پوست با کالیپر در نواحی مختلف بدن می‌تواند اطلاعات خوبی در این زمینه به ما بدهد. با دانستن اطلاعات کافی راجع به مقدار چربی در بدن می‌توان هم به تناسب اندام رسید هم سلامت فرد را تضمین نمود. پیش از آنکه مشکلات سخت قلبی و عروقی فرد را درگیر نماید باید به درستی از ترکیبات بدنی مطلع بود و جهت متعادل کردن آن اقدام کرد.

با مراجعه به کلینیک روما می‌توانید اطلاعات بسیاری راجع به بدن و سلامتی خود کسب نمایید. با کادر مجرب و با تجربه، بهترین روش‌ها جهت بهبود و سلامتی بیشتر به شما توصیه می‌گردد.

با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *