بادی کامپوزیشن با روش پلتیسموگرافی

بادی کامپوزیشن با روش پلتیسموگرافی

بادی کامپوزیشن با روش پلتیسموگرافی

شاید تا حدودی با بادی کامپوزیشن و اهداف آن آشنا شده باشید. در این مقاله اطلاعات بیشتر در این‌باره و همچنین در ارتباط با روش پلتیسموگرافی به شما ارائه خواهد شد.

در بادی کامپوزیشن پارامترهای مختلفی سنجیده می‌‌شود. تا با بررسی آنها سلامت و تناسب بدن مشخص گردد. عوامل مختلفی در تناسب اندام فرد دخیل هستند. اما مهمترین آنها که برای بسیاری از افراد تهدید به حساب می‌آید؛ مقدار چربی انباشته شده در بافت‌های بدن فرد است.

خیلی از افراد فریب این نکته را می‌خورند که وزن بالایی نداشته و قد آنها متناسب با وزنشان است. در بسیاری از مواقع این بافت‌های چربی است که این وزن را سبب شده است. یا ممکن است افرادی باشند که وزن کمی دارند و برای آنها غذاهای پرکالری توصیه گردد. اما خبر ندارند که که  حجم بالایی از بدن این فرد از بافت‌های چربی تشکیل شده است و استفاده از رژیم غذایی پرکالری می‌تواند برای فرد خطرناک نیز باشد.

با دانستن این نکته خواهید فهمید که آگاهی از مقدار چربی و عضلات موجود در بدن چقدر می‌تواند برای تناسب اندام، رژیم غذایی و تمرینات ورزشی فرد مؤثر باشد.

دستورات و رژیم غذایی ناصحیح برای کم کردن وزن و یا افزایش دادن آن می‌تواند در بسیاری از موارد سلامتی فرد را به خطر می‌اندازد.

پلتیسمو گرافی و بادی کامپوزیشن

یکی از اصلی‌ترین مقادیری که باید در ساختار بدن فرد اندازه‌گیری شود، چربی موجود در بدن است. اگر شخصی بتواند به چگالی بدن خود دست پیدا کند تا حدود زیادی مشخص می‌شود که چه مقدار چربی در بدن دارد؛ چربی‌ها نسبت به بافت‌های استخوانی و عضلات چگالی کمتری دارد. با دسترسی به چگالی بدن فرد می‌تواند به اطلاعات مفیدی از کارکرد بدن دست یابد. و مبادرت به انجام تمرینات، رژیم‌های غذایی و… کند تا به تناسب اندام برسد و سلامتی جسم را نیز با این کار می‌توان تضمین نمود.

یکی از روش‌هایی که برای سنجش چگالی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد پلتیسموگرافی است. در واقع سنجش چگالی بدن فرد چیزی شبیه به توزین هیدرواستاتیک است. اما با این تفاوت که چگالی بدن فرد نسبت به هوا سنجیده می‌شود نه آب. با مقایسه و محاسبه پارامترهای بدست آمده می‌توان چگالی بدن فرد را به دست آورد. در این روش مقدار حجمی که بدن فرد اشغال می‌کند محاسبه می‌شود.

روش انجام پلتیسموگرافی

روش انجام پلتیسموگرافی 

برای انجام تست پلتیسموگرافی شخص در اتاقکی به اسم اتاقک فشار قرار گرفته و مقدار فضای اشغال شده بدن و حجم آن، عددی را را ارائه می‌دهد. در واقع با فرمول ساده‌ای می‌توان با اندازه‌گیری وزن بدن فرد نسبت به حجم آن، چگالی بدن را محاسبه کرد. بدنی که چربی زیادی دارد دارای چگالی کمتری است. چگالی بالای بدن یک فرد نشان از این دارد که مقدار عضله نسبت به چربی بیشتر است.

مزیت انجام پلتیسموگرافی 

روش توزین هیدرواستاتیک هم روشی دقیق است اما خیلی از افراد برای شان این توزین در زیر آب سخت بوده و ترجیح می‌دهند از این روش استفاده کنند که بسیار ساده است و از هوا استفاده خواهد شد .

این روش با جابجایی هوا انجام شده و نیاز به غوطه ور شدن در آب به مدت طولانی نمی‌باشد. دستگاهی شبیه به تخم مرغ داشته و استفاده از آن را برای همه افراد، در هر سن و شرایطی میسر می‌سازد.

البته شاید نشود آن را مانند آزمایشاتی دیگر در هر نقطه‌ای به راحتی پیدا کرد. شاید برای پیدا کردن مراکزی که این خدمات را ارائه می‌دهند لازم باشد جستجوی بیشتر کرده و هزینه بیشتری کنید.

اما روشی راحت و بی دردسر و همچنین دقیق است. و شاید ارزش جستجوی بیشتر و هزینه بیشتر را داشته باشد.

نکاتی در مورد روش پلتیسموگرافی 

بعد از آنکه با روش پلتیسموگرافی به مقدار چربی و عضله بدن خود پی بردید باید تحت‌نظر افراد متخصص به تمرینات به طور دقیق مبادرت نمایید. باید حداقل ۶ تا  8 هفته از زمان اندازه‌گیری قبلی شما گذشته باشد و مجدداً درصد چربی بدن اندازه‌گیری شود. با این شیوه شما می‌توانید به خوبی روند تمرینی خود را زیر نظر داشته و پیشرفت خود در زمینه آب سازی چربی و افزایش عضله را شاهد باشید. 

البته برای دستیابی به بادی کامپوزیشن پارامترهای دیگری نیز لازم است که می‌تواند شما را در رسیدن به هدف تناسب اندام و سلامتی راهنمایی نماید، اما استفاده از این روش می‌توانند اطلاعات خوبی در زمینه از دست دادن چربی و افزایش عضله به شما بدهد. با بالا رفتن چگالی بدن بافت‌های سنگین‌تری چون عضلات در بدن شما شکل گرفته است. و افزایش حجم به دلیل توده‌های چربی نخواهید داشت. چربی‌ها حجم بیشتری نسبت به عضلات دارند. و وزنشان نیز نسبت به عضلات کمتر می‌باشد. پس به طور غیر مستقیم شاهد شکل‌گیری عضلات و از بین رفتن بافت‌های چربی با انجام حرکات ورزشی و رژیم غذایی خواهید بود.

بادی کامپوزیشن به شما کمک می‌کند که به طور هدفمند مانند یک پیکرتراش آنچه را که می‌خواهید به طور طبیعی خلق کرده. و آنچه را که نمی‌خواهید و مانع سلامت و زیبایی شماست، از بین ببرید.

کلینیک روما آرزومند سلامت و زیبایی همیشگی شما است.

درکلینیک روما  بهترین خدمات تشخیصی ودرمانی به شما ارائه می شود. تا همواره بیشتر از قبل از زندگی لذت ببرید.

 ما در کنار شما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *