بادی کامپوزیشن با روش توزین هیدرواستاتیک

بادی کامپوزیشن با روش توزین هیدرواستاتیک

بادی کامپوزیشن با روش توزین هیدرواستاتیک

هیدرواستاتیک و بادی کامپوزیشن با روش توزین هیدرواستاتیک موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

 در بادی کامپوزیشن یکی از اصول اولیه و مهم تشخیص مقدار تبدیل شده عناصر داخلی بدن که با مقدار وزن افراد ارتباط دارد، می‌باشد.

یکی از عوامل اصلی که در سلامت و بادی کامپوزیشن نقشی اساسی دارد حجم چربی موجود در بدن است. حضور چربی در بدن می‌تواند اطلاعات دقیقی راجع به سلامت بدن و تناسب وزن انسان باشد. مقدار چربی موجود در بافت‌ها تأثیر به سزایی در تناسب وزن افراد دارد زیرا چربی دارای حجم بسیار اما وزن کم است. در بادی کامپوزیشن تشخیص وزن اصلی با در نظر گرفتن مقدار چربی و عضلات بسیار مهم و حیاتی است.

صرفاً تناسب وزن و قد فرد نمی‌تواند معیاری برای سلامت و تناسب اندام می‌باشد. ممکن است وزن یک شخص ناشی از مقدار چربی‌های موجود در بدن او باشد. نه حجم عضلات وی. با دانستن مقدار حجم چربی در بدن می‌توان رژیم غذایی مناسب و حرکات ورزشی برای شخص توصیه نمود. تا چربی‌ها را از بین برده و به مقدار عضلات بیفزاید.

توزین هیدرواستاتیک چیست؟

این روش بسیار در نزد ورزشکاران و افرادی که به تناسب اندام اهمیت می‌دهند کاربرد دارد. زیرا در این روش چگالی بدن اندازه‌گیری شده و اطلاعات مفیدی راجع به محاسبه درصد چربی بدن خواهد داد. در این روش وزن‌کشی افراد در خشکی و زیر آب صورت می‌پذیرد. و چگالی بدن به دست می‌آید. چربی سبک‌تر از استخوان و عضله‌ها ست. اگر وزن شخص در زیر آب نسبتاً سنگین باشد، نشان دهنده این است که دارای درصد چربی کمتری است و نیز برعکس. 

به عنوان مثال تصور کنید یک آجر وزنی معادل ۵ کیلوگرم در حالت عادی دارد و در زیر آب وزن آن چهار کیلو گرم می‌شود. بنابراین می‌توانید جمع‌بندی کنید که حجم آجر ۱ لیتر و چگالی ۵ کیلوگرم بر لیتر دارد.

فرآیند توزین هیدرواستاتیک

فرآیند توزین هیدرواستاتیک

قبل از انجام این فرآیند به شخص توصیه می‌گردد که ۴ ساعت قبل از انجام این وزن‌کشی غذایی نخورد و لباسی سبک به تن داشته باشد.

  • وزن شخص در ابتدا بر روی خشکی اندازه‌گیری و ثبت می‌شود.
  • در مرحله بعد وارد مخزن آب می‌شود که دارای صندلی‌ای است که به یک ترازو متصل است.
  • فرددر حالت نشسته روی صندلی مزبور قرار می‌گیرد. و در آب غوطه ور می‌شود. و عمل بازدم را به طور کامل انجام می‌دهد.
  • انجام تست هیدرواستاتیک سه بار تکرار می‌شود.
  • فرد تست‌کننده میانگین سه بار توزین را برای محاسبه چربی بدن مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهد.
 مزیت‌های توزین هیدرواستاتیک در بادی کامپوزیشن
  • استفاده از این روش نسبت به روش‌های دیگر سنجش ترکیب بندی بدن، دقیق‌تر بوده و اطلاعات دقیق‌تری به ما خواهد داد.
  • این تست به راحتی در زمانی ۱۵ دقیقه ای انجام می‌شود. و زمان بر و سخت نمی‌باشد.
  • برخلاف آنچه که در تست‌های چربی بالا امپدانس الکتریکی، توزین هیدرواستاتیک را می‌شود در مورد افراد پیس میکر به طور ایمن به انجام رسانید.
  • تستی سالم و ایمن است و عوارض و خطری ندارد.
چرا تست توزین هیدرواستاتیک در بادی کامپوزیشن انجام می‌شود؟

این تست برای زمان‌هایی مفید است که نیاز به اندازه‌گیری چربی بدن به طور دقیق می‌باشد.

بعضی از ورزشکاران لازم است در مقاطع مختلف مقدار پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنند تا بدانند تمرینات بعدی را چگونه انجام و تکرار کنند.

توزین هیدرواستاتیک بدن برای رسیدن به اندازه دقیق چربی در بافت‌های بدن شخص کاربرد داشته و می‌تواند جهت‌دهی تمرین و نوع رژیم غذایی در افراد را تعیین نماید.

این تست در اکثر مردم متداول نیست. و برخی از سالن‌های ورزشی مجهز و مراکز خاص آن را ارائه می‌کنند. 

این روش بر مبنای قانون ارشمیدس عمل می‌کند. بافت چربی نسبت به آب چگالی بیشتر و نسبت به بافت‌های عضله و استخوان  چگالی کمتری دارد. بنابراین فردی که توده چربی بیشتری در بدن دارد در زیر آب وزنش کمتر است. فردی که توده عضلانی بیشتری دارد و مقدار چربی بدنش کمتراست، در زیر آب وزن بیشتری خواهد داشت.

بادی کامپوزیشن دقیق با توزین هیدرواستاتیک

همانطور که در قبل توضیح دادیم یکی از اصول و پارامترهای اصلی در تناسب اندام و پیش بینی سلامت بدن فرد پی بردن به عناصر موجود در بدن به صورت تکی است. ترازو نمی‌تواند معیار مناسبی جهت تناسب اندام باشد. تست بی ام آی که از تناسب قد و وزن شکل می‌گیرد، نمی‌تواند به طور دقیق پاسخگویی مقدار چربی و عضلات موجود در بدن باشد. وجود روشی مانند توزین هیدرواستاتیک می‌تواند اطلاعات مهمی به فرد بدهد. که مهمترین آن چگالی بدن و مقدار چربی انباشته شده در آن است. از آنجایی که چربی هم برای سلامتی بدن ضرر دارد و هم می‌تواند تناسب یک بدن سالم و زیبا را بر هم زند، لزوم اندازه‌گیری و سنجش آن مشخص می‌گردد.

با داشتن این پارامتر مهم می‌توان با برنامه‌ریزی منظم و حساب شده، هم به تناسب اندام رسید و هم با آب کردن چربی‌ها و تولید عضله در بدن، از بسیاری از بیماری‌های ناگوار جلوگیری نمود. و جسمی سالم و زیبا داشت.

در واقع با انجام این کار به هدف اصلی بادی کامپوزیشن بیشتر نزدیک خواهیم شد.

در کلینیک روما ما در کنار شما خواهیم بود تا بهترین شیوه‌ها و روش‌ها جهت تشخیص و درمان در اختیار شما قرار گیرد. تا روز به روز به سمت سلامتی پایدار پیش بروید. در این مسیر ما در کنار شما خواهیم بود.

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *