تزریق پلاسما به مفاصل

تزریق پلاسما به مفاصل

تزریق پلاسما به مفاصل

روش تزریق پلاسما بیش از بیست سال است که در پزشکی امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. و این تکنیک زمانی به محبوبیت دست پیدا کرد که بسیاری از ورزشکاران و افراد مشهور نیز از آن استفاده کردند. پلاسمای غنی شده از خون فرد به دست می‌آید. و از این رو در سازگاری کامل با بدن فرد قرار دارد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این روش کاملاً ایمن بوده و می‌تواند روند بهبود یافتگی بافت‌های مورد نظر را تسریع بخشیده و موجب بازسازی بافت‌های آسیب دیده گردد.

تأثیرات مثبت تزریق پلاسما بر روی درمان آرتروز زانو، پارگی رباط صلیبی، کشیدگی رباط آرنج، اپی کوندیلیت خارجی، آسیب‌های همسترینگ و صدمات تاندون آشیل دیده شده است. 

منظور از پلاسما یا پی آر پی چیست؟

به معنای پلاکت غنی از پلاسما می‌باشد. و همان پلاسمای خون است که مقدار پلاکت‌های موجود در آن نسبت به خون معمولی فرد ۵ الی ۱۰ برابر  بیشتر است. در پلاکت‌ها پروتئین‌هایی وجود دارند که با نام فاکتورهای رشد شناخته می‌شوند. و موجب سریع شدن روند بازسازی استخوان‌ها و بافت‌های آسیب دیده مفصلی می‌گردند. در سال‌های اخیر بسیاری از ورزشکاران و افراد مشهور  برای درمان آسیب دیدگی‌های خود از این روش بهره‌مند شده‌اند.

مزایای استفاده از پلاسما

بسیاری از متخصصین توانبخشی و طب فیزیکی بر این باور هستند که استفاده از پلاسما روشی اثربخش بوده و مزیت‌های زیر را دارد:

  • از پیشرفت و شدت یافتن آسیب دیدگی جلوگیری می‌نماید .
  • به بدن فرد بیمار این قابلیت را می‌دهد که برای بهبودی آسیب‌های مزمن فعال باشد.
  • مدت زمانی که برای بهبودی آسیب دیدگی لازم است را کاهش می‌دهد.
  • فرد بیمار از انجام روش‌های جراحی و عملیات‌های درمانی دیگر به حالت تهاجمی بی نیاز می‌گردد.
  • نسبت به بسیاری از روش‌های درمانی دیگر هزینه کمتری دارد.
  • انجام این کار ساده و آسان است.
  • اثرات درمانی انجام این کار بسیار سریع مشخص می‌گردد.
با تزریق پلاسما چه آسیب‌هایی درمان می‌گردد؟
با تزریق پلاسما چه آسیب‌هایی درمان می‌گردد؟

آسیب‌هایی مانند لطمه به روتاتور کاف، عضلات چهار سر ران، آسیب‌های وارده به عضلات همسترینگ، پارگی و یا کشیدگی تاندون آشیل و آرتروز زانو و به طور کل هرگونه آسیب مربوط به رباط یا تاندون که سبب پارگی کامل یا کشش و آسیب به آن شده باشد. موارد مطروحه با پلاسمای غنی شده یا پی آر پی درمان می‌گردد.

این روشی است که روند درمان و بهبودی ورزشکاران را تسریع می‌کند. و از  بروز آسیب‌های بیشتر پیشگیری می‌نماید. استفاده از این روش خطر به وجود آمدن آسیب‌های بیشتر و حتی ناتوان شدن دائم بیمار در اثر انجام جراحی‌های خطرناک را برطرف می‌نماید.

تزریق پلاسمای غنی شده یا prp چگونه انجام می‌شود؟

جلسه درمانی prp کمتر از نیم ساعت به طول می‌انجامد. در مرحله اول حدود ۳۰ میلی لیتر از بیمار خون گرفته می‌شود. و سپس پس با قرارگیری در دستگاه سانتریفیوژ پلاسمای غنی از سایر بخش‌های خون جدا می‌گردد. پزشک متخصص پلاسمای غنی از پلاکت را در نقطه مورد نظر تزریق می‌نماید. تزریق اکثراً تحت راهنمایی التراسوند انجام می‌شود. تا پزشک به خوبی محل آسیب دیده را مشاهده و سوزن را در جایی صحیح قرار بدهد.

پلاسمایی که تزریق می‌شود منبع غنی از پلاکت است جهت بازسازی بافت‌های آسیب دیده ضروری است. در پلاکت خون فاکتورهای رشد وجود دارد. و به نوعی موجب تحریک بافت‌ها برای تولید کردن کلاژن می‌شود. و مقدار تولید سلول در تاندون‌ها ژن‌های سازنده سلولی در تاندون را بالا میبرد.

فاکتورهای رشد مقدار جریان خون را در ناحیه آسیب دیده را بالا میبرند. و در اثر آن غضروف‌های بین مفصلی، بافت و انسجام پیدا کرده و مقاوم‌تر می‌شوند. تزریق پلاسما تکثیر سلولی در تاندون‌ها را فعال نموده و سبب می‌گردد که کلاژن بیشتر برای تاندون‌ها، غضروف‌ها، رباط‌ها و بافت‌های آسیب دیده تولید شود.

اثرات تزریق پلاسما به مفاصل

بعد از تزریق پلاسما در چند روز اول ممکن است درد بیشتر را در ناحیه مربوطه احساس کنید هر روز که می‌گذرد شدت این درد کمتر می‌شود و از سمت دیگر عملکرد و کارایی عضو مصدوم به مرور افزایش می‌یابد. به تدریج قدرت و مقاومت عضله‌ها و همچنین مفاصل افزایش پیدا می‌کند.

بعد از حدود ۲ الی ۶ هفته شاهد بهبود تدریجی آسیب دیدگی خود خواهید بود. بعضی از بیماران اینگونه گفته‌اند که بهبود تدریجی آنها 6 الی 9 ماه ادامه داشته است.

خطرات و عوارض تزریق پلاسما به مفاصل

این روش بسیار بی‌خطر است و ایجاد عوارض ناشی از تزریق پلاسما یا پی آر پی بسیار نادر است. در هر حال ممکن است علائمی به صورت نادر مشاهده شود. هر زمان که سوزنی وارد پوست و بدن می‌گردد احتمال اینکه عفونت رخ دهد وجود دارد. دیگر عوارضی که ممکن است در زمان تزریق پلاسما روی دهد می‌تواند افزایش درد و التهاب در محل تزریق پلاسما باشد.

تزریق پلاسما برای اشخاصی که اختلالات خونریزی دارند و کسانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنند، بیمارانی که مبتلا به سرطان هستند، افراد با عفونت فعال در بدن و زنان باردار توصیه نمی‌گردد.

به طور کلی استفاده از روش تزریق پلاسما به مفاصل می‌تواند بسیار مطمئن، غیرتهاجمی، کم‌خطر، سریع‌تر و با هزینه مناسب باشد. که در روند بهبودی افراد بسیاری نقش بسزایی تا این لحظه داشته است.

کلینیک روما در کنار شماست تا بهترین خدمات تشخیصی و درمانی را ارائه دهد. در تمامی مراحل ما در کنار شما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *