روش های تشخیص پوکی استخوان

روش های تشخیص پوکی استخوان

روش‌های تشخیص پوکی استخوان 

در تشخیص پوکی استخوان باید به این موضوع توجه داشت که پوکی استخوان علائم هشداردهنده نداشته و تا زمانی که شکستگی ایجاد نگردد مشخص نمی‌شود. پس بهتر است با انجام تست و آزمایش‌های صحیح، قبل از بروز اتفاق ناخوشایند آن را شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام نمود.

روش‌های مختلفی برای تشخیص پوکی استخوان وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد:

روش اولتراسوند در تشخیص پوکی استخوان

از روش‌های رایج سنجش تراکم استخوان است که به وسیله اولتراسوند انجام می‌شود. مواد معدنی استخوان سنجیده شده و دستگاهی کوچک و ارزان است. و در زمان کم و حدود یک دقیقه این تشخیص صورت می‌پذیرد. در آن از اشعه مضر استفاده نمی‌شود.

ویژگی‌های اولتراسوند به شرح زیر است:

 • عدم استفاده از اشعه یون ساز.
 • امکان تکرار تصویر از منطقه مورد نظر.
 • تعیین شدن مقدار مواد معدنی در عضو مورد نظر به همراه شمای کلی شکلی هندسی آن.
 • کنترل خودکار مقدار درجه حرارت.
 • کالیبراسیون دقیق و کنترل داخلی.
 • ثبت تصاویر رنگی برای بررسی مطلوب‌تر دانسیته.
 • ذخیره‌سازی تصاویر بیمار برای مدت طولانی جهت پیگیری‌های بعدی.
 • دستیابی راحت و آسان به تصاویر ثبت شده توسط اپراتور.
 • امکان مقایسه نمودن چند تصویر با هم.

سیتی اسکن و تشخیص پوکی استخوان

این روش در واقع تصویربرداری مقطعی و عرضی از اعضای بدن می‌باشد. اما برای مناطق بالایی مانند گردن و سر و نیز ران امکان‌پذیر نیست.

اسکن استخوان در مورد تشخیص سرطان‌های متاستاتیک به این شیوه انجام می‌شود.

رادیوگرافی و تشخیص پوکی استخوان
رادیوگرافی و تشخیص پوکی استخوان

رادیوگرافی یا تصویربرداری با اشعه ایکس از روش‌های قدیمی و شایع در تصویربرداری تشخیصی در زمینه پزشکی است. که بیش از یک قرن از کشف آن می‌گذرد. در این روش تصویر‌های تشخیصی از بدن انسان روی فیلم یا صفحه مانیتور نشان داده می‌شود. در تشخیص پوکی استخوان نیز می‌توان از این دستگاه استفاده کرد.

از سریع‌ترین روش‌ها و آسان‌ترین آن‌ها برای دیدن استخوان‌های آسیب دیده مفاصل یا آسیب‌های وارد به مهره‌ها است. حداقل ۲ تصویر از زاویه‌های متفاوت برای تشخیص بهتر لازم می‌باشد. و در محل‌هایی مانند مفصل زانو، آرنج و مچ از 3 تصویر هم استفاده می‌شود. از راهنماهای جراحان ارتوپد و صدمات ناشی از آسیب‌های ورزشی است. در این روش امکان تشخیص سرطان استخوان مقدور نیست.

رادیوگرافی استخوان محدودیت‌هایی نیز دارد. و گاه اطلاعات کمی به پزشک می‌دهد.

 • در روش دیگر مانند ام آر آی ضایعات زانو و شانه و پارگی‌ها و مایع مفاصل بهتر مشخص می‌شود.
 • استخوان‌هایی که در اثر پارگی و کوفتگی دچار آسیب شده‌اند در رادیوگرافی قابل تشخیص نبوده. و انجام ام آر آی توصیه می‌شود.
 • در تصویربرداری از ستون فقرات و نخاع ام آر آی مفید‌تر خواهد بود.
روشDEXA  و تشخیص پوکی استخوان

بهترین روش برای تشخیص پوکی استخوان و سنجیدن مقدار تراکم استخوان این روش است.  دستگاه‌های ساخته شده جدید بسیار با  کیفیت است. و می‌تواند با دقت زیاد تراکم استخوان را تشخیص و با استخوان‌های سالم و همسن مقایسه نماید. در این روش تشخیص پوکی استخوان دقیق‌تر از عکس برداری با اشعه ایکس مشخص می‌شود. تشخیصی پیشگیرانه بوده و می‌تواند از اتفاقات بعدی جلوگیری نماید. با ثبت علائم و مقدار تراکم استخوان می‌توان  با انجام دستورات و توصیه‌های پزشک از گسترش این مشکل جلوگیری نمود. با انجام دوره‌ای  سنجش تراکم استخوان وضعیت بیمار در شرایط مختلف مورد بررسی قرار گرفته و روند بهبود پیگیری می‌شود.

در بعضی از روش‌های قدیمی از پرتوهای رادیو اکتیو استفاده می‌شد. که البته گران نیز بودند. در این روش منبع اشعه ایکس است. در طول زمان دچار کاهش نمی‌گردد. و دقت دستگاه تا ۹۹ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

اصل مهم در کارکرد این دستگاه اندازه‌گیری مقدار پرتوهای تابیده شده به بدن و خروج آنها از استخوان‌ها است.

این روش و بررسی مقدار پرتوهای رد شده چگالی جسم مورد تابش قرار گرفته به دست می‌آید. که همانا تراکم استخوان در آن ناحیه می‌باشد.

این دستگاه دارای کامپیوتر و نرم افزارهایی است. که می‌تواند قابلیت‌های زیادی را ارائه دهد:
 • نرم افزار Whole Body این کار را در زمانی کوتاه و کمتر از ۳ دقیقه انجام می‌دهد.
 • نرم افزار ارتوپدی و امکان سنجش تراکم استخوان از بیماران دارای پروتز.
 • نرم افزار مخصوص اطفال.
 • نرم افزار جهت استفاده حیوانات کوچک.
 • رادیولوژی به صورت دیجیتال و چاپ تصاویر بر روی فیلم.
 • امکان تشخیص زوایا، پهنا و طول در اندام‌های مورد‌ نظر.
 • قابلیت انتقال دادن تصاویر.

قابل ذکر است که دقیق‌ترین و پرکاربردترین روش، DEXA  می‌باشد. و حالت غیر تهاجمی دارد. و با سرعت و زمانی کمتر از نیم ساعت بسته به نوع دستگاه سنجش چگالی استخوان انجام می‌شود. با استفاده از این روش تشخیص روند درمان پوکی استخوان به خوبی بررسی می‌گردد. و پزشک و بیمار به طور دقیق از نحوه درمان و واکنش‌های بدن روی استخوان‌ها مطلع می‌شوند. 

ممکن است بعضی از افراد گمان داشته باشند که پرتودهی به بافت‌ها با اشعه، موجب لطمه به بافت و سلول‌های بدن می‌شود.

البته این مقدار بسیار اندک بوده اما با این حال در زمان بارداری استفاده از این روش مجاز نمی‌باشد.

این روش سنجش تراکم استخوان برای بیمارانی که ستون فقرات تغییر شکل داده شده یا افرادی که جراحی نخاعی داشته‌اند دارای محدودیت‌هایی است. و به جای آن از سی تی اسکن استفاده می‌شود. زیرا ممکن است نتایج سنجش را دارای تغییرات و خطا کند. و در تشخیص پوکی استخوان ما را گمراه کند.

با این روش تصاویری با رزولیشن بالا به دست می‌آید. و دستگاه موقعیت و وضعیت بیمار را به طور خودکار می‌سنجد. به راحتی می‌توان کنتراست و روشنایی تصاویر را تنظیم نمود. و یا روی یک نقطه زوم کرد.

بهتر است با انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان از مشکلات بعدی، قبل از وقوع جلوگیری نمود.

با مراجعه به کلینیک روما با استفاده از تجهیزات به روز و مدرن تشخیصی صحیح از بیماری‌های خود داشته و در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *