تزریق به کودکان و مناسب ترین روش تزریق مفصلی

تزریق به کودکان و مناسب ترین روش تزریق مفصلی

مناسب ترین روش تزریق مفصلی در افراد کم سن

تزریق به کودکان و خصوصا تزریق مفصلی در کودکان موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

درد مفاصل و زانو می تواند در کودکان و افراد کم سن نیز بروز کند. در کودکان عموما این دردها در قسمت جلوی ران، ساق پا یا پشت زانو به وجود می آید. در پاره ای از مواقع این درد در هر دو پای کودک و در شب هنگام باعث بی قراری و بیدار شدن کودک می شود.

نوعی از آرتریت با نام آرتریت ایدیو پاتیک نوجوانان وجود دارد. که در یک یا چند مفصل به وجود می آید. در بیشتر مواقع اولین بار در سنین کمتر از ۱۶ سال شکل می گیرد. و در دختران کمی بیشتر از هم سن های پسر رویت می شود.

چرا تزریق مفصلی در افراد کم سن؟

در بیشتر مواقع پزشک متخصص روماتیسم کودکان احتمال دارد برای تسکین یافتن درد و التهابات از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی استفاده کند. این داروها مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سبب می‌شوند که ترشح مواد شیمیایی ضرر رسان، توسط گلبول های سفید کاهش یابد. و درد و التهاب تسکین پیدا کند. در بعضی از موارد زمانی که پزشک احساس کند داروهای خوراکی و قرص نمی تواند سبب تسکین این عارضه شود، اقدام به تزریق مفصلی به طور مستقیم در محل مورد نظر می نماید.

یکی از این راه ها تزریق استروئید به نواحی دردناکی مانند زانو در کودکان است. تزریق استروئیدی به منظور برطرف کردن التهابات و تسکین دادن درد در بیماری های آرتریت روماتوئید تجویز می گردد. این بیماری از انواع شایع آرتروز در کودکان به حساب می آید.

نحوه تزریق به کودکان و فرایند آن تفاوت چندان زیادی با آنچه که در بزرگسالان اتفاق می افتد، نخواهد داشت. تفاوت آن مقدار دوز مصرف و شرایط انجام این کار است.

در بعضی از کودکان مخصوصاً اطفال خردسال، انجام تزریق استروئید به منظور انجام بهتر و مناسب تر، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این حالت والدین یا پزشک مربوطه کنترل بهتری بر روی فرد کم سن دارند. و این کار با مناسب ترین روش انجام می پذیرد. در بعضی از مواقع کودک تحت بیهوشی عمومی قرار نگرفته و با استفاده از آرام بخش، تزریق مفصلی انجام می پذیرد. پس از تزریق به کودکان علائم آزار دهنده در کودک تا ۶ ماه و یا بیشتر تسکین پیدا می کند.

عوارض بعد از انجام تزریق مفصلی در افراد کم سن

 • ممکن است در ناحیه تزریق به کودکان درد و تورم مشاهده شود. که بعد از چند روز مداوا می گردد. و از بین می رود.
 • احتمال دارد در چند دقیقه اول و یا حدود دو ساعت پس از تزریق حالت قرمز شدگی و یا احساس گرما در منطقه تزریقی حس گردد.
 • اگر فرد مبتلا به دیابت باشد احتمال دارد مشکلاتی زودگذر و موقتی در قندخون به وجود آید.
مراقبت های پس از تزریق مفصلی در افراد کم سن

مراقبت های پس از تزریق مفصلی در افراد کم سن

پس از، از بین رفتن بی حسی موضعی احتمال دارد به طور موقت درد مفصل از زمان قبل از تزریق به کودکان نیز بیشتر شود. این درد به دلیل بروز التهابات ناشی از انجام تزریق می باشد. این التهابات که به حرارت استروئید نیز شناخته می شود، ممکن است ۱ الی ۲ روز طول بکشد. و پس از آن استروئید برای فرایند کاهش دادن التهاب و درد شروع به کار می کند. در این ایام استفاده از کمپرس یخ در ساعات اولیه پس از تزریق می تواند اثربخش باشد. یخ را نباید مستقیماً بر روی پوست قرار داد بلکه باید آن را در پارچه یا حوله ای پیچیده و بر روی منطقه دردناک قرار دهیم. در بعضی از مواقع می شود از انواع مسکن مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده نمود.

بهتر است که یک الی دو روز به مفصل استراحت داده شود. و تا ۵ روز کار پر فشار یا روزمره توسط فرد انجام داده نشود. 

اگر عوارض به وجود آمده پس از تزریق مفصلی کاهش پیدا نکرد، حتماً با پزشک خود موضوع را درمیان بگذارید. 

آمادگی برای تزریق مفصلی در افراد کم سن

 • در ابتدا بهتر است پزشک از داروهای مصرفی فرد با اطلاع شود. داروهایی مانند روان کننده خون و بیماریهای خاص مانند هموفیلی، باید حتماً به اطلاع پزشک برسد.
 • در صورتی که شخص مراجعه کننده مبتلا به دیابت باشد باید این موضوع به پزشک اطلاع رسانی شود زیرا تزریق مفصلی استروئید احتمال دارد قند خون کودک را تا چند روز بالا ببرد.
 • به غیر از موارد گفته شده آمادگی خاص دیگری برای این کار وجود ندارد. تنها بهتر است لباس راحتی پوشیده شود تا دسترسی بهتری به محل تزریق ایجاد گردد.
 • برنامه ریزی داشته باشید تا به مدت  ۲ الی ۵ روز توان استراحت و انجام ندادن کار و فعالیت فراهم باشد.

در چه مواردی تزریق مفصلی در افراد کم سن انجام می شود؟

در موارد زیر تزریق به کودک انجام میشود:

 • پارگی مینیسک.
 • پاره شدن رباط در ناحیه زانو.
 • ایجاد آرتروز زانو.
 • زانوی جهنده و اختلالات تاندونی زانو.
 • آماس کیسه های مفصلی در ناحیه زانوی فرد.
 • به وجود آمدن سندروم ایلیوتیبیال.

در این روش می توان در مدت های طولانی التهاب و درد را کنترل نمود تا فرآیند درمان بر رفع عارضه به شیوه ای بهتر صورت پذیرد.

همکاران ما در مرکز کلینیک روما در خدمت شما عزیزان هستند تا با خدمات پزشکی در زمینه تزریقات مفصلی، سنجش تراکم استخوان، آنالیز بادی کامپوزیشن و …  بتوانند کمکی برای شما عزیزان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *