بادی کامپوزیشن و تناسب اندام

بادی کامپوزیشن و تناسب اندام

بادی کامپوزیشن و تناسب اندام  

تناسب اندام و ارتباط بادی کامپوزیشن با تناسب اندام از مواردی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

در این روش بدن به صورت همه جانبه مورد اسکن و بررسی قرار می گیرد. و اطلاعات و شناخت بهتری از آن به دست می آید. شناخت درست می تواند راهنمای خوبی برای سنجش سلامت و شرایط بدنی فرد باشد. در بادی کامپوزیشن بدن فرد تحلیل شده و ترکیبات چربی، پروتئین، مواد معدنی، آب و… مشخص و مورد بررسی قرار می گیرد.

 ممکن است شما اصطلاح BMI را بارها شنیده باشید. ولی باید بدانید که این معیار چندان دقیق نیست. زیرا افراد با وزن و قد یکسان ممکن است مقدار چربی متفاوت یا حجم عضلات متشابهی نسبت به هم داشته باشند. بادی کامپوزیشن توانایی این را دارد که بین افراد تفاوت قائل شده و تشخیص بدهد که تغییرات وزن، در مقدار عضلات بوده یا مقدار چربی تغییر کرده است.

 بادی کامپوزیشن یک ارزیابی مدرن

 ممکن است خیلی از افراد برای تناسب اندام اولین کاری که می‌کنند وزن کردن خود روی ترازو باشد. مقایسه با ایام قبل و بعد، اطلاعات مفیدی به شما ارائه نخواهد کرد. سنگین بودن و چاق بودن معیاری متفاوت است که باید بررسی شود. در واقع بادی کامپوزیشن تفاوت چربی و عضله را می فهمد. و می تواند مقادیری مثل پروتئین و مواد معدنی رانیز تشخیص دهد. و به شما بگوید که لاغر شدن شما به دلیل از دست دادن آب بوده یا سوخته شدن عضلات و چربی های بدن.

دلیل اهمیت داشتن اطلاعات کافی در مورد عضله و چربی

دلیل اهمیت داشتن اطلاعات کافی در مورد عضله و چربی

 بنابر تحقیقات، مشخص شده است که پارامترهای زیر می تواند سلامتی فرد را به خطر بیاندازد :

  • وجود چربی زیاد در بافت بدن.
  • کم بودن حجم عضلات.
  • پایین بودن تراکم استخوان ها.

 خیلی از بیماری ها چون فشار بالا، کلسترول، درد زانو و مفاصل، سکته های قلبی و مغزی، پوکی استخوان(برای تشخیص پوکی استخوان سنجش تراکم استخوان انجام میشود)، دیابت و… با مقدار چربی بالا در بدن ارتباط مستقیم دارد. 

این نکته را هم باید بدانید که کمی وزن نشان از سلامتی نیست. داشتن چربی کمتر زیر پوستی با لاغر بودن و داشتن وزن پایین تفاوت زیادی دارد.

 بهتر است شما شاخص BMI را فراموش کنید. و شاخص BFP را مورد بررسی قرار دهید. زیرا با درصد چربی بدن سروکار دارد.

در کل حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد برای مردان و ۱۸ تا ۲۸ درصد چربی برای زنان می‌تواند مقداری معقول باشد.

 داشتن تعادل میان چربی بدن و حجم عضلات از پارامترهای اصلی و حیاتی برای تناسب اندام و سلامتی فرد است.

طی تحقیقات مشخص شده است که داشتن تناسب اندام باعث افزایش طول عمر، پایین آوردن خطرات بیماری های قلبی، کاهش خطر ابتلا به سرطان، بالا بردن مقدار انرژی بدن، ثبات در وضعیت عصبی فرد، بالا رفتن اعتماد به نفس و کم شدن زمینه افسردگی  می گردد.

 روش های اندازه گیری بادی کامپوزیشن

برای رسیدن به تناسب اندام و استفاده از بادی کامپوزیشن روش های مختلفی وجود دارد که البته همه از روش های مختلف بادی کامپوزیشن به حساب می آیند که در این قسمت به آنها اشاره شده است.

 اندازه گیری کالیبر:

 از روش های اندازه گیری چرمی می توان به روش پینچ اشاره کرد. که با کالیبر پزشکی صورت می گیرد. در این روش با ابزاری، مقدار چربی زیر پوست افراد اندازه گیری می شود. در اندازه گیری با کالیبر نخواهیم توانست چربی داخل اعضای بدن را اندازه گیری کنیم. البته مقدار مهارت  شخصی متخصص اطلاعات خوبی به ما  ارائه خواهد داد .

توزین هیدرواستاتیک:

وقتی شما روی ترازو قرار می گیرید وزنی کلی از تمام محتویات بدن شما به نمایش در می آید. اما نمی توانید متوجه شوید که هر بخش و هر معیار چه مقدار وزن دارد. روشی ابتکاری وجود دارد که وزن در زیر آب اندازه گیری می شود. حجم یک کیلو گرم  چربی به مراتب بالاتر  از یک کیلو گرم عضله است. این روش کمک می‌کند تا وزن بر اساس پارامترهای عضله و چربی بهتر تشخیص داده شود.

پلتیسموگرافی:

 در این فرآیند، شخص در اتاقکی به اسم اتاقک فشار قرار می گیرد. مقدار فضای اشغال شده بدن و حجیم بودن آن عددی حجمی از بدن فرد ارائه می کند. با اندازه گیری وزن بدن نسبت به حجمش چگالی به دست آمده از بدن ارائه خواهد شد. بدنی که چربی زیادی داشته باشد چگالی کمتری خواهد داشت. نسبت به روش سنجش چگالی در زیر آب راحت تر است. و افراد راحت تر آن را انجام می دهند.

روش دکسا:

در این روش دو پرتو ایکس با طول موج های متفاوت به بدن فرد تابانیده شده و پس از اینکه تصاویر به دست آمده مورد بررسی قرار گرفت، مقدار عضلات، چربی و چگالی استخوان ها مشخص می گردد.

این روش از روش های تا به حال گفته شده  دقیق‌تر است. مزیت استفاده از این روش آن است که علاوه فهمیدن مقدار عضله و چربی، استخوان ها و مقدار تراکم آنها نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

برای این سنجش، حدود نیم ساعت زمان نیاز است و البته مقدار کمی از بیمارستان ها و کلینیک ها مجهز به این دستگاه هستند.

 روش MRI :

در این روش از رزونانس مغناطیسی برای تهیه اطلاعات و تصاویر استفاده می شود. روش ام آر آی دقیق است. و تصاویر جامع و کامل از بخش های متفاوت بدن ارائه می دهد. که برای به دست آوردن بادی کامپوزیشن کمکی بزرگ است.در این روش هیچ پرتو ای وجود ندارد و لذا برای  افراد مسن تر و کم سن روشی مطلوب به حساب می آید.

روش BIA :

در روش BIA  جریان بیوالکتریکی  به بدن فرد وارد شده و با بررسی و تحلیل آن مقدار آب بدن فرد اندازه گیری می شود. با مقدار آب و فرمول های ریاضی می توان پی به مقدار چربی در بدن فرد برد.

اسکن سه بعدی:

 امواج مغناطیسی در این روش با دستگاه کوانتومی وارد بدن می شود. در این روش می شود  اجزای متفاوت را مورد بررسی قرار داد و مقدار ویتامین ها و مواد معدنی  را نیز سنجید. در روش اسکن سه بعدی اطلاعات زیادی را با دقت بالا با  به دست خواهیم آورد.

با  بدست آوردن اطلاعات جامع از بدن و پارامتر های حیاتی، می شود به درستی پی به سلامتی و همچنین تناسب اندام فرد برد. و یا در صورت نیاز به تغییرات نوع زندگی، رژیم های غذایی و… می توان به دروازه های سلامت و تناسب بیش از پیش نزدیک شد.

کلینیک روما آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.

با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *