همه چیز در مورد سندروم رینود

همه چیز در مورد سندروم رینود

همه چیز در مورد سندروم رینود 

سندروم رینود موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

ممکن است گاهی درانگشتان دست و پاهایمان احساس سردی و کبودی را شاهد باشیم که به دلیل اختلال در دستگاه گردش خون است. در ادامه بیشتر این عارضه را خواهیم شناخت.

در این پدیده ممکن است انگشتان در مواجهه با سرما و یا وارد آمدن استرس دچار رنگ پریدگی، حالت کبودی و یا قرمزی به خود بگیرد. در این تغییرات رنگ گزگز، درد و کرختی نیز مشاهده می شود.

سندروم رینود گاهاً به دلیل کاهش چشمگیر جریان خون درون رگ های پا و دست به دلیل سرمای شدید یا احساسات آنی و سیستم سمپاتیک به وجود می آید. کمبود آهن نیز به عنوان عارضه ای که به دلیل بیماری های مختلف بروز کرده و در هر دو جنس مونث و مذکر پدید می آید می تواند در این مشکل سهم بزرگی داشته باشد. اما در سنین ۲۰ تا ۴۰ خانم ها شایع تر است.

 علائم سندروم رینود

 علائم مراحل اولیه:

در این مرحله با رنگ پریده شدن انگشتان به دلیل سرما یا استرس مواجه هستیم.  بعد از به وجود آمدن رنگ پریدگی ، حالت کبودی و سپس قرمزی به وجود می‌آید که علائم بیشتر با تغییر رنگ خود را مشخص می کند. 

علائم مراحل پیشرفته:

 در این مرحله شاهد عفونت های مزمن در اطراف نواحی ناخن های انگشت دست و پا هستیم.

در این شرایط گاهاً زخم شدگی نوک انگشتان را به دلیل کمبود گردش خون شاهد خواهیم بود. که ممکن است به تدریج و طی سالیان بروز نماید و ممکن است علایم  این عارضه به طور ناگهانی اتفاق بیفتد.

دلیل انقباض شریان های تامین کننده خون دست و پا ، حساسیت در برابر سرما یا اختلال سیستمیک در گردش خون افراد است. هم چنین می‌تواند به دلیل عملکرد ضعیف دستگاه خود ایمنی باشد.

  این پدیده ناشی از اختلال در گردش خون بوده که در برخی از موارد به دلیل غلظت بالای آن است. و برای همین در افراد سیگاری دیده می شود.

 انواع سندروم رینود

در واقع دو نوع سندروم رینود وجود دارد که با نام سندروم اولیه و ثانویه شناخته می شود. به این نوع از سندروم ها با هم بیماری رینود و پدیده رینود می گویند.

رینود اولیه : این نوع بیشتر در بین افراد شیوع دارد و کسانی را گرفتار می کند که شرایط پزشکی ثانویه ندارند.

رینود ثانویه یا پدیده رینود: به دلیل برخی از شرایط پزشکی نهفته در بدن به وجود می آید. این نوع از سندروم کمتر فراگیر است اما شدت آن بیشتر است.

علت بروز سندروم رینود ثانویه:

 شرایطی که به آن اشاره می شود سبب به وجود آمدن این سندروم است. و از این رو سندروم ثانویه بررسی می گردد. چون علائم و عوارض بیشتری داشته و باید بیشتر به آن دقت شود:

 ساختاری از پلاکت ها وجود دارد که در عروق خونی قرار دارد. و به دلیل آن رگ های خونی دست و پا حالتی متورم به خود می گیرد. و مسبب ایجاد رینود ثانویه می گردد.

 • بیماری بافت پیوندی:

  بیماران مبتلا به بیماری پوستی اسکلرودرما ممکن است به این بیماری دچار شوند. علائم آن مرتبط با لوپوس، آرتریت روماتوئید و سندروم شوگرن است.

 • انجام حرکات تکراری و لرزش:

 افرادی که سرگرمی یا شغلی دارند که همراه با حرکات تکراری است مانند نواختن پیانو، گیتار و… بیشتر در معرض ابتلا به این سندروم هستند.

 • سندروم تونل کارپال: 

وجود این سندروم  باعث می گردد که فشار بر اعصاب دست وارد شده و احتمال ابتلای فرد به سندروم رینود افزایش پیدا کند.

 • مصرف برخی از داروها:

داروهایی هستند که بر ایجاد سندروم رینود تاثیر می گذارند. این داروها عبارتند از: بتا بلاکرها، داروهایی از داروهای مربوط به شیمی درمانی و حتی داروهای ساده برای سرماخوردگی

 • قرارگیری در معرض بعضی از مواد:

مصرف دخانیات باعث می شود که بعضی از این مواد به خون وارد ‌شود. و می‌تواند منجر به بروز سندروم رینود گردد. همچنین اگر در معرض وینیل کلراید قرار گیرید تاثیرات این سندروم را در خود مشاهده خواهید کرد.

 • برخی از آسیب دیدگی ها:

  بروز برخی از آسیب دیدگی ها مانند شکستن مچ دست یا پا، جراحی عمومی و سرمازدگی می تواند مسبب ایجاد سندروم رینود باشد.

عوامل تشدید کننده سندروم رینود
عوامل تشدید کننده سندروم رینود

 برخی عوامل می‌تواند سندروم رینود را تشدید نماید و بر شدت آن بیفزاید:

 • بروز استرس.
 • مصرف دخانیات و تنگی عروق.
 • قرارگیری در آب و هوای سرد و مرطوب.
 • کار با وسایل سنگین که دارای ارتعاش هستند مانند اره برقی یا مته بادی.
 • اسکلرودرمی، لوپوس، اریتماتو و اختلالاتی که در بافت همبند به وجود می آید.
 • بیماری برگر.
 • ناراحتی های قلبی که به دلیل بیماریهای قلبی ریوی به وجود آمده اند.
 • مصرف داروهایی از قبیل داروهای ضد پرفشاری خون یا مسدود کننده های گیرنده آلفا و بتا آدرنرژیک و مسدود کننده های کانا لکلسیم .
 پیشگیری از سندروم رینود

برای پیشگیری از سندروم رینود از استعمال و مصرف دخانیات پرهیز نمایید. زیرا تنباکو ترکیبات دخانی می تواند این اختلال را شعله‌ور نماید. به قدری این پدیده با دخانیات مرتبط است که دیدن این سندروم در بین افراد غیر سیگاری بسیار نادر است.

بهتر است بیماری هایی که در بالا به آنها اشاره شد به خوبی درمان گردد. زیرا می تواند علت سندروم رینود باشد.

 سعی کنید حتی از تماس با دود سیگار افراد دیگر هم خود را دور نگه دارید.

نکات تکمیلی

بهتر است بدانید که بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری به خوبی با آن کنار آمده و بدون عوارض و مشکلات خاص دیگر طول عمر طبیعی و زندگی نرمالی خواهند داشت.

 تقریباً نیمی از بیماران مبتلا به این عارضه بعد از چند سال  بهبود می یابند .

در موارد شدید می‌تواند سبب قانقاریا و قطع انگشتان شود.

 در صورت بی توجهی و عدم پیگیری پدیده رینود ممکن است به بیماری رینود تبدیل شود.

 به طور کلی برای تشخیص آن از آزمایش خون، رادیوگرافی دست و پا، تست قرار گیری و مواجهه با سرما انجام می پذیرد.

 کلینیک روما همراه با کادری مجرب و دلسوز و مجهز بودن به دستگاه های پیشرفته جهت تشخیص و درمان بیماری ها آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. خدماتی از جمله آنالیز بادی کامپوزیشن، سنجش تراکم استخوان و … از جمله خدمات این کلینیک میباشد.

 با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *