سنجش تراکم استخوان با جدیدترین تکنولوژی DXA

تکنولوژی DXA

تاییدیه FDA

تاییدیه FDA آمریکا

صحت و دقت در نتایج

سنجش  تراکم استخوان یا دانسیتومتری چیست؟

برای سنجش تراکم استخوان و فهمیدن میزان تراکم و سختی آن، راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از روش‌های مرسوم و بااطمینان، روش دانسیتومتری است. در این تست از DEXA استفاده می‌شود تا مقدار سختی و سفتی یک استخوان در بدن تعیین شود.

DEXA مخفف Dual Energy X-ray Absorptiometry  است که بیانگر این است که برای سنجش تراکم استخوان در این روش از دو منبع اشعه‌ایکس استفاده می‌شود. مقداری از اشعه‌ایکس که به استخوان تابانده شده، جذب می‌شود و مقداری از آن هم از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج می‌شود. این دو اشعه تابیده‌شده بعد از اینکه از بدن خارج شد، اندازه‌گیری می‌شود و توسط گیرنده‌های مخصوص تجزیه‌و‌تحلیل می‌شود.

حال اگر تراکم استخوان‌ها که شامل خلل و فرج و فضای خالی است بیشتر باشد، مقدار بیشتری از اشعه جذب خواهد شد و استخوان اجازه خروج کمتری از اشعه را می‌دهد. اگر مقدار اشعه عبور کرده از بدن و استخوان زیاد باشد نشان از تراکم کم استخوان است و نشان می‌دهد که استخوان با تراکم کم خود اجازه عبور اشعه بیشتری را از خود داده است. با اندازه‌گیری این مقادیر و مقایسه با استاندارد‌هایی که وجود دارد پزشک متخصص پس از تحلیل آن، به مقدار تراکم استخوان یا پوکی آن پی می‌برد. برای اینکه این مقدار به‌دست‌آمده از دقت بالاتری برخوردار باشد دو اشعه تابانیده و خروجی آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نحوه انجام دانسیتومتری یا تراکم‌سنجی استخوان

برای این منظور دو نوع دستگاه اسکنر طراحی شده است. دستگاه اسکن مرکزی و دستگاه اسکن محیطی.

دستگاه اسکنر مرکزی برای سنجش تراکم استخوان‌هایی به کار می‌رود که داخل بافت بدن جای گرفته‌اند. مانند استخوان‌های مهره و لگن. دستگاه‌های اسکنر محیطی استخوان‌های سطحی‌تر را مورد آزمایش قرار می‌دهند مانند استخوان‌های مچ دست، مچ پا و انگشتان.

در زمان استفاده از اسکنر‌های مرکزی برای سنجش تراکم استخوان‌ها، فرد روی تخت مخصوص در‌حالی‌که به پشت خوابیده است قرار داده می‌شود. در حین انجام این آزمایش نباید حرکتی از بیمار رخ دهد. سپس، دستگاه روی محل و قسمت مورد نظر که قرار بر تراکم‌سنجی است قرار می‌گیرد و شروع به پرتوافشانی می‌کند. بیشتر استخوان‌های لگن، مهره‌ها و مفاصل ران با این دستگاه مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرند. استخوان‌های نامبرده از مواردی هستند که بیشتر از دیگر استخوان‌ها در معرض لطمه و پوک‌شدگی قرار خواهند گرفت.

اسکن و تراکم‌سنجی استخوان‌ها حدود 10 الی 20 دقیقه به طول می‌انجامد.

اسکنر‌های محیطی ابعاد کوچک‌تری نسبت به اسکنرهای مرکزی دارند و کار با آن‌ها راحت‌تر انجام می‌شود. عبور اشعه از استخوان‌ها و اطلاعات مهمی که از تحلیل این علائم به‌دست می‌آید پزشک را در سنجش تراکم استخوان عضو مورد نظر بسیار یاری خواهد کرد.

کاربرد‌های تراکم‌سنجی استخوان‌ها

این روش برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیشتر در معرض پوسیدگی استخوان قرار دارند. جالب است بدانید که پوکی استخوان هیچ علامت قبلی ندارد، اما در صورت بروز و نمایان‌شدن، منجر به شکستن و از‌بین‌رفتن استخوان‌ها می‌شود. این روش افرادی را که بیشتر احتمال بروز پوکی استخوان در آن‌ها می‌رود را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 • بروز شکستگی و آسیب بعد از ضربه‌های خفیف.
 • در زمان ایجاد قوز در ناحیه کمر که در بیشتر مواقع به دلیل شکسته‌شدن و تحلیل مهره‌ها به‌وجود می‌آید.
 • مصرف کورتون‌ها باعث می‌شود که در طولانی‌مدت استخوان‌ها دچار پوسیدگی گردند و بهتر است افرادی که از این دارو مصرف می‌کنند از این تست استفاده کرده و تراکم استخوان‌ها را مورد بررسی قرار دهند.
 • افرادی که دچار یائسگی کمتر از 45 سال شده‌اند در معرض پوسیدگی استخوان قرار دارند و باید این تست را انجام دهند.
 • در زمان آمنوره یا قطع‌شدن پریود در خانم‌ها قبل از یائسگی و زمانی که بیش از یک سال به طول انجامد، این تست باید انجام داده شود.
 • ایجاد بیماری‌های دیگری چون رماتیسم مفصلی یا سیاتیک که همراه با پوکی استخوان به‌وجود آیند.
 • سابقه شکستگی استخوان لگن در خانواده مخصوصاً خانواده مادری.
 • انجام تست تراکم‌سنجی در زمانی که فرد دچار کم‌وزنی شدیدی است و BMI او کمتر از 19 باشد.

نکات قبل از انجام تست تراکم‌سنجی استخوان‌ها

 • 24 ساعت قبل از انجام آزمایش، مکمل‌های کلسیم نباید مصرف شود.
 • بیمار برای انجام این آزمایش بهتر است لباس‌های راحت و بدون دکمه و زیپ بپوشد. انواع زیورآلات و وسایل شخصی باید از فرد دور باشد، زیرا در کیفیت آزمایش خلل ایجاد می‌کند و تست صحیحی را شاهد نخواهیم بود.
 • اگر شخصی چند روز قبل از دانسیتومتری، تست باریوم انجام داده باشد باید پزشک را مطلع گرداند. در صورت انجام این تست، آزمایش تراکم‌سنجی تا دو هفته به تعویق خواهد افتاد.
مزایا و معایب دانسیتومتری یا تراکم‌سنجی استخوان‌ها
مزایا:

این روش تهاجمی نبوده و بسیار آسان و راحت است. در این آزمایش از بیهوشی استفاده نمی‌شود و مقدار اشعه‌ایکس استفاده‌شده از یک تصویر‌برداری ساده از قفسه سینه کمتر خواهد بود. پس جای نگرانی وجود ندارد.

اشعه تابیده‌شده در جسم بیمار باقی نخواهد ماند و عوارض خاصی به جای نمی‌گذارد.

معایب:

درست است که قرارگیری بدن در مقابل اشعه‌ایکس مضر است، اما چون به مقدار زیاد و طولانی نیست و هم اینکه اسکنر تشخیصی مهم را انجام می‌دهد، مزیت‌هایی که خواهد داشت بسیار بیشتر از ضرر‌های آن خواهد بود.

با مراجعه به بهترین مرکز سنجش تراکم استخوان و انجام تست دانسیتومتری از سلامت استخوان‌های خود مطمئن شوید.

ویژگی‌های دستگاه

 • استفاده از تیوب اشعه ایکس با ظرفیت بالا و سیستم خنک کننده
 • استفاده از 64 تا 216 المنت دیتکتور
 • سرعت بالای اسکن از 10 تا 30 ثانیه
 • سیستم کالیبراسیون اتوماتیک داخلی برای هر اسکن، به صورت پیکسل به پیکسل و بدون دخالت اپراتور
سنجش تراکم استخوان چیست؟
2
3
قابلیت دیگر دستگاه

استفاده از یک پلت‌فرم واحد برای ارزیابی شکستگی‌های مهره‌ای، بررسی ریسک‌های قلبی-عروقی و چاقی

 • پیشتاز ابداع نسل جدید تکنولوژی آنالیز شکستگی مهره‌ها و دفورمیتی ستون فقرات (IVA-HD) به صورت سینگل انرژی با دو برابر شدن رزولوشن نسبت به روش‌های قدیمی، دوز پایین وارائه گزارش تجمیعی د فاکتور BMD و VFA  برای آنالیز ریسک استئوپروز
 • امکان ارزیابی Fracture Risk در 10 سال آینده بر اساس استاندارد WHO
 • استفاده انحصاری از دستگاه‌های هالوژیک برای مطالعات مهم شامل تهیه دیتابیس مرجع NHANES BMD، مطالعات سن، سلامت، بادی کامپوزیشن و مطالعه BMD اطفال و نوزادان (NIH)

 

dual hip

dual Hip

prosthetic hip

prosthetic Hip

DECUBITUS LATERAL

Decubitus Lateral

PEDIATRIC SPINE

Pediatric Spine

WHOLE BODY

Whole Body

fOREAM

Foream

تفاوت با سایر دستگاه‌ها

نرم افزار اختصاصی جدید برای بررسی BMD در اطفال با امکان افزایش سرعت اسکن، کاهش دوز دریافتی کودک و انجام آنالیز بر اساس دیتابیس انحصاری اطفال

 • گزارش‌دهی دقیق بر اساس استاندارهای جهانی ISCD
 • دارای CAD مخصوص BMD و IVA
 • استفاده از نرم‌افزار AccuView برای تشخیص دقیق لبه استخوان و بالا بردن دقت پووزیشن‌دهی
 • توانایی merge کردن دیتابیس در دو یا بیش از دو دستگاه توسط نرم‌افزار همزمان کننده DB SYNC
 • منطبق بر پروتکل DICOM 3، امکان دریافت اطلاعات بیمار از سیستم‌های RIS/HIS و ارسال گزارشات و تصاویر به PACS
 • امکان آنالیز اتوماتیک Low BMD در ستون فقرات و هیپ
 • امکان استفاده از نرم‌افزار TBS
دستگاه سنجش تراکم استخوان کلینیک روما