روش BMD در محاسبه تراکم استخوان ها

روش BMD در محاسبه تراکم استخوان ها

روش BMD در محاسبه تراکم استخوان ها 

 در این روش تراکم استخوان های بدن سنجیده می شود. مقدار وزن مواد معدنی موجود در استخوان های بدن در هر سانتی متر مربع اندازه گیری شده و یک معیار نسبی از مقدار تراکم آن به دست می آید. اما در این روش چگالی استخوان محاسبه نمی گردد.کاربرد این روش در روش تشخیص و جلوگیری از پوکی استخوان بسیار موثر است. زیرا اطلاعات مهمی را به ما خواهد داد که می توانیم وضعیت تراکم استخوان ها را دانسته و در صورت لزوم و توصیه پزشک از پوکی استخوان و یا جلوگیری از پیشرفت آن اقدامات لازم نماییم.

شاید برای بسیاری از افراد با شنیدن این اصطلاح ذهنیت به وجود آید که روشی مستقل است. اما باید بدانید که  BMD  روشی کلی برای سنجش مقدار تراکم استخوان های بدن است. و این امر توسط دستگاه و روش های مختلف صورت می پذیرد که به مهمترین آنها و متداولترین روش ها اشاره می گردد.

 سنجش BMD با دستگاه DEXA

در این روش از اشعه تابانده شده به استخوان ها استفاده می شود. روش کار این گونه است که از دو منبع مختلف اشعه ایکس به استخوان موردنظر تابانیده می‌شود. بعد از بررسی مقدار اشعه عبوری از استخوان می توان به این مهم پی برد که مقدار تراکم استخوان مورد نظر چگونه بوده است.

 اگر مقدار زیادی از اشعه تابانیده شده به دستگاه منتقل شود نشان از این است که استخوان ها از تراکم کم و خلل و فرج بیشتری برخوردار بوده که توانسته است مزاحمت کمتری برای عبور اشعه فراهم کند. در حالی که استخوان متراکم و سالم اجازه عبور اشعه کمتری را خواهد داد. با سنجش و مقایسه با الگوی استاندارد موجود با مقدار تراکم استخوان فرد، می توان فهمید که فرد پوکی استخوان دارد. در معرض پوکی استخوان قرار دارد. و یا اینکه سالم است. 

بهترین روش برای انجام BMD کدام است؟

بهترین روش برای  انجام BMD  کدام است؟

 برای این منظور از روش های مختلفی من جمله تصویربرداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن، اولتراسوند و… استفاده می شود. می خواهیم شما را با بهترین روش انجام تست سنجش تراکم استخوان آشنا نماییم.

 بهترین روش برای سنجش تراکم استخوان استفاده از دانسیتومتری است. این روش بسیار روش مناسب می باشد. از این روش برای سنجش تراکم استخوان ها در داخل بدن و یا استخوان های سطحی استفاده می شود. شخص مورد نظر روی تخت مخصوص می خوابد. و از تولید کننده اشعه مورد نظر و از دو منبع، امواج به بافت و استخوان تابیده می شود. دستگاه دیگر اشعه های عبوری را دریافت و تجزیه تحلیل می کند. اطلاعات به دست آمده به کامپیوتر انتقال پیدا می کند. و پزشک می تواند با سنجش آن با مقادیر استاندارد که نسبت به سن، جنسیت، وزن و… تهیه شده است، پی به پوکی استخوان یا وضعیت درونی آنها ببرد.

 کم عوارض ترین روش برای BMD

طبق بررسی های انجام شده و جواب های صحیح به دست آمده، روش دانسیتومتری با دستگاه DEXA از بهترین روش های سنجش تراکم استخوان به حساب می آید. زیرا این روش کاملا بدون درد است و حالت تهاجمی ندارد.

 به راحتی و در زمان کم انجام می شود .

اشعه مورد استفاده مقداری استاندارد داشته و ضرری برای فرد نخواهد داشت.

 نیاز به رعایت شرایط خاص قبل از انجام آزمایش ندارد.

 با توجه به موارد ذکر شده  می توان به این نتیجه رسید که استفاده از روش  دانسیتومتری با دستگاه دگزا روشی مطمئن و مناسب برای سنجش تراکم استخوان است.

چرا از روش BMD  استفاده می شود؟

 پوکی استخوان و عوارض ناخوشایندی که این بیماری بر روی افراد سالخورده می گذارد اشخاص را ناگزیر می کند که به دنبال روشی باشند تا آن را قبل از وقوع پیش بینی نمایند. زیرا این بیماری و عوارض پوکی استخوان به طور ناگهانی و بعد از آسیب های استخوانی خود را نشان می دهد.  پوکی استخوان علائمی خاص ندارد که شخص بتواند آن را پیش بینی نماید. به همین دلایل روشی که بتواند وقوع پوکی استخوان را در فرد پیش بینی نماید، بسیار ارزشمند و مفید خواهد بود.

چه کسانی باید آزمایش سنجش تراکم استخوان انجام دهند؟

 افراد بالای ۶۵ سال حتماً باید آزمایش سنجش تراکم استخوان را انجام دهند. مخصوصاً انجام این آزمایش برای خانم ها ضروری تر است. زیرا بیشتر مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند.

 زمانی که پزشک متخصص جواب آزمایش سنجش تراکم استخوان را بررسی می نماید می ‌تواند پیش بینی نماید که فرد مورد نظر در آستانه ابتلا به پوکی استخوان هست یا خیر. اینکه بتوان قبل از به وقوع پیوستن این مشکل آن را پیش بینی کرد بسیار عالیست. زیرا قبل از وقوع این عارضه ناخوشایند می ‌توان آن را با دارو درمانی، فیزیوتراپی، ورزش و تغذیه مناسب مهار کرد. و از گسترش آن نیز جلوگیری به عمل آورد .

همچنین با بررسی های پزشک از شرایط فردی افرادی که مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند ، باید از روش BMD  استفاده نمایند. تا نسبت به پیش بینی وقوع این بیماری آمادگی لازم را کسب کنند.

 با انجام آزمایشات متعدد و دقیق می‌توان از وقوع این اتفاق ناخوشایند یعنی پوکی استخوان جلوگیری به عمل آورد.

 ما در کلینیک روما همراه با کادری ورزیده و متخصص و همچنین بهره گیری از دستگاه ها و تجهیزات مناسب در کنار شما خواهیم بود. تا بهترین تشخیص و روش های درمانی را با ما تجربه کنید.

با کلینیک روما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *